Bitcoin (BTC) Nedir? Bitcoin Hakkında Her şey!

bitcoin nedir kirpto para, bitcoin, ethereum

Bitcoin, Ocak 2009’da oluşturulan dijital bir para birimidir . Gizemli ve sahte Satoshi Nakamoto tarafından bir whitepaper’da ortaya konulan fikirleri takip eder . 1  Teknolojiyi yaratan kişi veya kişilerin kimliği hala bir muamma. Bitcoin, geleneksel çevrimiçi ödeme mekanizmalarından daha düşük işlem ücretleri vaat ediyor ve devlet tarafından verilen para birimlerinin aksine, merkezi olmayan bir otorite tarafından işletiliyor.

Bitcoin nedir sorusuna şöyle kısaca cevap verelim; Bitcoin bir tür kripto para birimidir. Fiziksel bitcoin yoktur, yalnızca herkesin şeffaf erişime sahip olduğu halka açık bir defterde tutulan bakiyeler vardır. Tüm bitcoin işlemleri, muazzam miktarda hesaplama gücü ile doğrulanır. Bitcoinler herhangi bir banka veya hükümet tarafından verilmez veya desteklenmez, bireysel bitcoinler bir emtia olarak değerli değildir. Yasal ihale olmamasına rağmen , Bitcoin çok popüler ve toplu olarak altcoin olarak adlandırılan yüzlerce başka kripto para biriminin piyasaya sürülmesini tetikledi . Bitcoin genellikle “BTC” olarak kısaltılır.

Bitcoin Nedir

TEMEL ÇIKARIMLAR

2009 yılında piyasaya sürülen bitcoin, piyasa değerine göre dünyanın en büyük kripto para birimidir.

Fiat para biriminin aksine, bitcoin, blok zinciri olarak bilinen merkezi olmayan bir defter sistemi kullanılarak oluşturulur, dağıtılır, takas edilir ve depolanır.

Bitcoin’in bir değer deposu olarak tarihi çalkantılıydı; kripto para birimi 2017’de jeton başına kabaca 20.000 $ ‘a yükseldi, ancak yıllar sonra, bunun yarısından daha azına işlem görüyordu.

Yaygın popülerliği ve başarıyı karşılayan en eski sanal para birimi olan bitcoin, sonrasında bir dizi diğer kripto para birimine ilham verdi.

Bitcoin’i Anlamak

Bitcoin sistemi, tümü bitcoin kodunu çalıştıran ve blok zincirini depolayan bir bilgisayar koleksiyonudur (“düğümler” veya “madenciler” olarak da adlandırılır) . Mecazi olarak, bir blok zinciri bir bloklar koleksiyonu olarak düşünülebilir. Her blokta bir işlem koleksiyonu bulunur. Blok zincirini çalıştıran tüm bilgisayarlar aynı blok ve işlem listesine sahip olduğundan ve bu yeni blokların yeni bitcoin işlemleriyle doldurulduğunu şeffaf bir şekilde görebildiğinden, kimse sistemi aldatamaz.

Bir bitcoin “düğümü” çalıştırsın ya da çalıştırmasın, herkes bu işlemlerin canlı olarak gerçekleştiğini görebilir. Kötü bir davranışa ulaşmak için, kötü bir oyuncunun bitcoin’i oluşturan bilgi işlem gücünün% 51’ini çalıştırması gerekir. Bitcoin, Ocak 2021 itibariyle yaklaşık 12.000 düğüme sahip ve bu sayı artıyor ve böyle bir saldırıyı pek olası değil. 2

Ancak bir saldırının gerçekleşmesi durumunda, bitcoin madencileri – bilgisayarlarıyla bitcoin ağında yer alan insanlar – büyük olasılıkla yeni bir blok zincirine geçerek kötü aktörün saldırıyı gerçekleştirmek için ortaya koyduğu çabayı boşa çıkaracaklardı.

Bitcoin tokenlerinin bakiyeleri, onları oluşturmak için kullanılan matematiksel şifreleme algoritması aracılığıyla birbirine bağlanan uzun sayı ve harf dizileri olan genel ve özel “anahtarlar” kullanılarak tutulur . Genel anahtar (bir banka hesap numarasıyla karşılaştırılabilir), dünyaya yayınlanan ve başkalarının bitcoin gönderebileceği adres görevi görür.

Özel anahtar (bir ATM PIN’iyle karşılaştırılabilir), korunan bir sırdır ve yalnızca bitcoin aktarımlarını yetkilendirmek için kullanılır. Bitcoin anahtarları, bitcoin alım satımını kolaylaştıran ve kullanıcıların coin sahipliğini takip etmesini sağlayan fiziksel veya dijital bir cihaz olan bitcoin cüzdanı ile karıştırılmamalıdır. “Cüzdan” terimi biraz yanıltıcıdır, çünkü bitcoin’in merkezi olmayan yapısı, onun asla bir cüzdanda “saklanmadığı”, aksine bir blok zincirinde merkezi olmayan bir şekilde saklandığı anlamına gelir.

Eşler Arası Teknoloji

Bitcoin, anında ödemeleri kolaylaştırmak için eşler arası teknolojiyi kullanan ilk dijital para birimlerinden biridir . Yönetim hesaplama gücüne sahip olan ve bitcoin ağına katılan bağımsız bireyler ve şirketler — bitcoin “madencileri”, blok zincirindeki işlemlerin işlenmesinden sorumludur ve ödüller (yeni bitcoin’in piyasaya sürülmesi) ve ödenen işlem ücretleriyle motive edilirler. bitcoin.

Bu madenciler, bitcoin ağının güvenilirliğini güçlendiren merkezi olmayan otorite olarak düşünülebilir. Yeni bitcoin madencilere sabit, ancak periyodik olarak düşen bir oranda serbest bırakılır. Toplamda çıkarılabilecek yalnızca 21 milyon bitcoin var. 30 Ocak 2021 itibariyle, var olan yaklaşık 18.614.806 bitcoin ve çıkarılacak 2.385.193 bitcoin kaldı. 3

Bu şekilde, bitcoin diğer kripto para birimleri fiat para biriminden farklı şekilde çalışır; merkezi bankacılık sistemlerinde para birimi, mallardaki büyümeye uygun bir oranda serbest bırakılır; bu sistemin amacı fiyat istikrarını korumaktır. Bitcoin gibi merkezi olmayan bir sistem, yayınlanma oranını önceden ve bir algoritmaya göre belirler.

Bitcoin Madenciliği

Bitcoin madenciliği  , bitcoinlerin dolaşıma girdiği süreçtir. Genel olarak madencilik , blok zincirine eklenen yeni bir bloğu keşfetmek için hesaplama açısından zor bulmacaların çözülmesini gerektirir .

Bitcoin madenciliği, ağ üzerindeki işlem kayıtlarını ekler ve doğrular. Blok zincirine blok eklemek için madenciler birkaç bitcoin ile ödüllendirilir; ödül her 210.000 blokta yarıya indirilir . Blok ödülü, 2009’da 50 yeni bitcoin idi. 11 Mayıs 2020’de üçüncü yarılanma gerçekleşti ve her blok keşfi için ödülü 6.25 bitcoine düşürdü. 4

Bitcoin madenciliği yapmak için çeşitli donanımlar kullanılabilir. Bununla birlikte, bazıları diğerlerinden daha yüksek ödül verir. Uygulamaya Özel Tümleşik Devreler (ASIC) adı verilen bazı bilgisayar çipleri ve Grafik İşleme Birimleri (GPU’lar) gibi daha gelişmiş işlem birimleri daha fazla ödül alabilir. Bu ayrıntılı madencilik işlemcileri “madencilik kuleleri” olarak bilinir.

Bir bitcoin sekiz ondalık basamağa bölünebilir (bir bitcoin’in 100 milyonda biri) ve bu en küçük birim Satoshi olarak adlandırılır. 5  Gerekirse ve katılan madenciler değişikliği kabul ederse, bitcoin sonunda daha da fazla ondalık basamağa bölünebilir hale getirilebilir.

Bitcoin Tarihi

18 Ağustos 2008

Bitcoin.org alan adı  tescillidir . Bugün, en azından bu alan adı “WhoisGuard Korumalı” dır, yani onu kaydeden kişinin kimliği halka açık bilgi değildir.

31 Ekim 2008

Satoshi Nakamoto adını kullanan bir kişi veya grup, metzdowd.com adresindeki Kriptografi Posta listesinde bir duyuru yapar: “Güvenilir bir üçüncü taraf olmadan tamamen eşler arası olan yeni bir elektronik nakit sistemi üzerinde çalışıyorum. Şimdi bu Bitcoin.org’da yayınlanan ” Bitcoin: Bir Eşler Arası Elektronik Nakit Sistemi ” başlıklı ünlü teknik inceleme, Bitcoin’in bugün nasıl çalıştığını gösteren Magna Carta olacaktı.

03 Ocak 2009

İlk Bitcoin bloğu çıkarılır, Blok 0 . Bu aynı zamanda “oluşum bloğu” olarak da bilinir ve şu metni içerir: “Bankalar için ikinci kurtarma paketinin eşiğinde olan Times 03 / Ocak / 2009 Şansölyesi, belki de bloğun o tarihte veya daha sonra çıkarıldığının kanıtı olarak ve belki de ayrıca ilgili siyasi yorum olarak. 6

08 Ocak 2009

Bitcoin yazılımının ilk versiyonu  Cryptography Mailing listesinde duyuruldu.

09 Ocak 2009

Blok 1 çıkarıldı ve bitcoin madenciliği ciddi bir şekilde başladı.

Satoshi Nakamoto Kimdir?

Bitcoin’i kimin icat ettiğini ya da en azından kesin olarak kimse bilmiyor. Satoshi Nakamoto, 2008’de orijinal bitcoin teknik incelemesini yayınlayan ve 2009’da piyasaya sürülen orijinal bitcoin yazılımı üzerinde çalışan kişi veya grupla ilişkilendirilen isimdir. O zamandan bu yana, birçok kişi ya öyle olduğunu iddia etti ya da takma ismin arkasındaki gerçek hayattaki insanlar olarak önerildi, ancak Ocak 2021 itibariyle Satoshi’nin arkasındaki gerçek kimlik (veya kimlikler) belirsizliğini koruyor. 7

Medyanın dönüşüne, Satoshi Nakamoto’nun Bitcoin’i basitçe yaratan tek kişilik, donuk bir dahi olduğuna inanmak cazip gelse de, bu tür yenilikler genellikle bir boşlukta gerçekleşmez. Ne kadar orijinal görünürse görünsün, tüm büyük bilimsel keşifler önceden var olan araştırmalar üzerine inşa edildi.

Bitcoin için öncüler var: 1997’de icat edilen Adam Back’in Hashcash’i, 8  ve ardından Wei Dai’nin b-parası, Nick Szabo’nun bit altınları ve Hal Finney’nin Yeniden Kullanılabilir Çalışma Kanıtı. Bitcoin teknik incelemesinin kendisi Hashcash ve b-money’nin yanı sıra çeşitli araştırma alanlarını kapsayan çeşitli diğer çalışmalardan alıntı yapıyor. Belki de şaşırtıcı olmayan bir şekilde, yukarıda adı geçen diğer projelerin arkasındaki kişilerin çoğunun da bitcoin yaratmada rol oynadığı düşünülüyor.

Bitcoin’in mucidinin kimliğini gizli tutmaya karar vermesi için birkaç olası motivasyon var. Biri mahremiyet: Bitcoin popülerlik kazandıkça – dünya çapında bir fenomen haline geldikçe – Satoshi Nakamoto muhtemelen medyadan ve hükümetlerden çok fazla ilgi toplayacaktır.

Diğer bir neden, bitcoin’in mevcut bankacılık ve para sistemlerinde büyük bir bozulmaya neden olma potansiyeli olabilir. Bitcoin kitlesel olarak benimsenirse, sistem ulusların egemen fiat para birimlerini aşabilir. Mevcut para birimine yönelik bu tehdit, hükümetleri bitcoin’in yaratıcısına karşı yasal işlem başlatmaya motive edebilir.

Diğer sebep ise güvenliktir. Yalnızca 2009’a bakıldığında, 32.489 blok çıkarıldı; Blok başına 50 bitcoin ödül oranında, 2009’daki toplam ödeme 1.624.500 bitcoin idi. Sadece Satoshi’nin ve belki de birkaç kişinin 2009 yılına kadar madencilik yaptığı ve bu bitcoin zulasının çoğunluğuna sahip oldukları sonucuna varılabilir.

Bu kadar bitcoin’e sahip olan biri suçluların hedefi haline gelebilir, özellikle de bitcoinler daha az hisse senedi gibi ve daha çok nakit gibi, harcamaları onaylamak için gereken özel anahtarlar yazdırılabilir ve kelimenin tam anlamıyla bir şilte altında saklanabilir. Bitcoin’in mucidi, gasp kaynaklı transferleri izlenebilir hale getirmek için önlemler alabilecek olsa da, anonim kalmak Satoshi’nin maruziyeti sınırlandırması için iyi bir yoldur.

Özel Hususlar

Ödeme Şekli olarak Bitcoin

Bitcoinler, satılan ürünler veya sağlanan hizmetler için bir ödeme aracı olarak kabul edilebilir. Tuğla ve harç mağazaları “Burada Bitcoin Kabul Edilir” yazan bir tabela sergileyebilir; işlemler QR kodları ve dokunmatik ekran uygulamaları aracılığıyla gerekli donanım terminali veya cüzdan adresi ile gerçekleştirilebilir. Çevrimiçi bir işletme, bu ödeme seçeneğini diğer çevrimiçi ödeme seçeneklerine ekleyerek kolayca bitcoin kabul edebilir: kredi kartları, PayPal vb.

Bitcoin İstihdam Fırsatları

Serbest meslek sahipleri, bitcoin ile ilgili bir iş için ödeme alabilirler. Bunu başarmanın, herhangi bir internet hizmeti oluşturmak ve bitcoin cüzdan adresinizi siteye ödeme şekli olarak eklemek gibi çeşitli yolları vardır. Dijital para birimlerine adanmış birkaç web sitesi ve iş ilanı da vardır:

Cryptogrind , web sitesi aracılığıyla iş arayanları ve potansiyel işverenleri bir araya getiriyor

Coinality işler-serbest olarak, yarı zamanlı ve Bitcoins tam zamanlı o teklif ödeme yanı sıra gibi diğer cryptocurrencies özellikleri dogecoin ve Litecoin

Jobs4Bitcoins , reddit.com’un bir parçası

BitGigs

Bitwage , bitcoin’e dönüştürülecek ve bitcoin adresinize gönderilecek iş maaşınızın bir yüzdesini seçmeniz için bir yol sunar.

Bitcoin Nasıl Satın Alınır

Bitcoin’e Yatırım Yapmak

Geleceğin dijital para birimi olduğuna inanan birçok bitcoin destekçisi var. Bitcoin’i destekleyen birçok kişi, bunun dünya çapındaki işlemler için çok daha hızlı, düşük ücretli bir ödeme sistemini kolaylaştırdığına inanıyor. Herhangi bir hükümet veya merkez bankası tarafından desteklenmese de, bitcoin geleneksel para birimleri ile değiştirilebilir; aslında, dolar karşısındaki döviz kuru, döviz oyunlarına ilgi duyan potansiyel yatırımcıları ve tüccarları cezbetmektedir. Nitekim, Bitcoin gibi dijital para birimlerinin büyümesinin temel nedenlerinden biri, ulusal fiat paraya ve altın gibi geleneksel emtialara bir alternatif olarak hareket edebilmeleridir .

Mart 2014’te IRS , bitcoinler dahil tüm sanal para birimlerinin para birimi yerine mülk olarak vergilendirileceğini belirtti . Olarak düzenlenen Bitcoins sonucu oluşan kar ve zararlar sermaye olarak gerçekleştirilecek sermaye kazançları Bitcoins olarak düzenlenen ederken veya zararları envanteri sıradan kazanç veya zararda. Başka bir taraftan çıkardığınız veya satın aldığınız bitcoinlerin satışı veya mal veya hizmetler için ödeme yapmak üzere bitcoin kullanımı, vergilendirilebilecek işlemlere örneklerdir . 9

Diğer varlıklar gibi, düşük satın alma ve yüksek satış ilkesi bitcoinler için geçerlidir. Para birimini biriktirmenin en popüler yolu, bir bitcoin borsasında satın almaktır, ancak bitcoin kazanmanın ve sahibi olmanın başka birçok yolu vardır.

Bitcoin Yatırımıyla İlişkili Risk Türleri

Bitcoin normal bir öz sermaye yatırımı olarak tasarlanmamasına rağmen (hisse ihraç edilmemiştir), bazı spekülatif yatırımcılar, Mayıs 2011’de ve Kasım 2013’te hızla değerlendikten sonra dijital para birimine çekildi. Bu nedenle, birçok kişi yatırım değeri için Bitcoin satın alıyor. bir mübadele aracı olarak hareket etme kabiliyetinden ziyade .

Bununla birlikte, garantili değerin olmaması ve dijital doğası, bitcoin satın almanın ve kullanmanın bazı doğal riskler taşıdığı anlamına gelir. Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Finans Endüstrisi Düzenleme Kurumu (FINRA), Tüketici Finansal Koruma Bürosu (CFPB) ve diğer kurumlar tarafından birçok yatırımcı uyarısı yayınlanmıştır .

Sanal para birimi kavramı hala yenidir ve geleneksel yatırımlarla karşılaştırıldığında, bitcoin uzun vadeli bir geçmişe veya onu destekleyecek güvenilirlik geçmişine sahip değildir. Artan popülariteleri ile, bitcoinler her geçen gün daha az deneysel hale geliyor; yine de, sadece on yıl sonra, tüm dijital para birimleri hala bir geliştirme aşamasında kalıyor. “Hemen hemen en yüksek risk taşıdığını, muhtemelen, yapabileceği en yüksek getirili yatırım” diyor Barry Silbert, inşa eder ve Bitcoin ve blockchain şirketlerine yatırım Dijital Para Grubu CEO’su. 10

Düzenleyici Risk

Bitcoin’e birçok kisvesi ile para yatırmak riskten kaçınanlar için değildir. Bitcoin, devlet para birimine rakiptir ve karaborsa işlemleri, kara para aklama, yasa dışı faaliyetler veya vergi kaçakçılığı için kullanılabilir. Sonuç olarak, hükümetler bitcoin kullanımını ve satışını düzenlemeye, kısıtlamaya veya yasaklamaya çalışabilir (ve bazıları zaten sahipti). Diğerleri çeşitli kurallar ile geliyor.

Örneğin, 2015 yılında, New York Eyaleti Finansal Hizmetler Departmanı, bitcoin satın alma, satma, devretme veya depolama ile uğraşan şirketlerin müşterilerin kimliğini kaydetmesini, bir uyum görevlisine sahip olmasını ve sermaye rezervlerini korumasını gerektiren düzenlemeleri tamamladı. 10.000 $ veya daha fazla değerdeki işlemlerin kaydedilmesi ve rapor edilmesi gerekecektir. 11

Bitcoinler (ve diğer sanal para birimleri) ile ilgili tek tip düzenlemelerin olmaması, uzun ömürlülüğü, likiditesi ve evrenselliği konusunda soru işaretleri yaratmaktadır.

Güvenlik riski

Bitcoin’e sahip olan ve kullanan çoğu kişi, jetonlarını madencilik işlemleri yoluyla edinmemişlerdir. Bunun yerine, bitcoin borsaları olarak bilinen bir dizi popüler çevrimiçi pazarın herhangi birinde bitcoin ve diğer dijital para birimlerini alıp satarlar.

Bitcoin borsaları tamamen dijitaldir ve herhangi bir sanal sistemde olduğu gibi bilgisayar korsanları, kötü amaçlı yazılımlar ve operasyonel aksaklıklar nedeniyle risk altındadır. Bir hırsız, bir bitcoin sahibinin bilgisayarının sabit diskine erişim kazanır ve özel şifreleme anahtarını çalarsa, çalınan bitcoini başka bir hesaba aktarabilir. (Kullanıcılar bunu yalnızca, bitcoin’ler internete bağlı olmayan bir bilgisayarda depolandığında veya başka bir kağıt cüzdan kullanmayı seçerek – bitcoin özel anahtarlarını ve adreslerini yazdırarak ve bunları bilgisayarda tutmadan önleyebilirler. )

Bilgisayar korsanları ayrıca bitcoin borsalarını hedefleyerek, bitcoinlerin depolandığı binlerce hesaba ve dijital cüzdanlara erişim sağlayabilir. Özellikle kötü şöhretli bir bilgisayar korsanlığı olayı, 2014 yılında Mt. Japonya’da bir bitcoin borsası olan Gox, milyonlarca dolarlık bitcoin çalındıktan sonra kapanmak zorunda kaldı . 12

Bu, tüm Bitcoin işlemlerinin kalıcı ve geri döndürülemez olduğu düşünüldüğünde özellikle sorunludur. Nakit para ile uğraşmak gibi: Bitcoinler ile yapılan herhangi bir işlem, yalnızca onları alan kişi iade ederse tersine çevrilebilir. Bir banka veya kredi kartı durumunda olduğu gibi, üçüncü taraf veya ödeme işleyicisi yoktur – bu nedenle, bir sorun olduğunda herhangi bir koruma veya temyiz kaynağı yoktur.

Sigorta Riski

Bazı yatırımlar, Securities Investor Protection Corporation aracılığıyla sigortalanmaktadır . Normal banka hesapları , yetki alanına bağlı olarak belirli bir miktara kadar Federal Mevduat Sigorta Kurumu (FDIC) aracılığıyla sigortalıdır  .

Genel olarak, bitcoin borsaları ve bitcoin hesapları herhangi bir tür federal veya hükümet programı tarafından sigortalanmaz. 2019’da ana satıcı ve ticaret platformu SFOX, bitcoin yatırımcılarına FDIC sigortası sağlayabileceğini açıkladı, ancak yalnızca nakit içeren işlemlerin bir kısmı için. 13

Dolandırıcılık riski

Bitcoin sahipleri doğrulamak ve işlemleri kaydetmek için özel anahtar şifrelemesi kullanırken, dolandırıcılar ve dolandırıcılar sahte bitcoin satmaya çalışabilir. Örneğin, Temmuz 2013’te SEC, bitcoin ile ilgili bir Ponzi planının operatörüne karşı yasal işlem başlattı. 14  Bir başka yaygın dolandırıcılık biçimi olan Bitcoin fiyat manipülasyonu vakaları da belgelenmiştir.

Market riski

Herhangi bir yatırımda olduğu gibi, bitcoin değerleri dalgalanabilir. Nitekim, para biriminin değeri, kısa mevcudiyeti üzerine fiyatta vahşi dalgalanmalar gördü. Borsalarda yüksek hacimli alım satımlara tabi olarak, haber değeri olan olaylara karşı yüksek hassasiyete sahiptir. CFPB’ye göre, bitcoinlerin fiyatı 2013’te tek bir günde% 61 düşerken, 2014’teki bir günlük fiyat düşüşü rekoru% 80’e kadar çıktı. 15

Daha az insan bitcoin’i para birimi olarak kabul etmeye başlarsa, bu dijital birimler değer kaybedebilir ve değersiz hale gelebilir. Gerçekten de, fiyatın 2017’nin sonlarında ve 2018’in başlarında kripto para birimi acelesi sırasında tüm zamanların en yüksek seviyesinden düştüğü zaman “bitcoin balonunun” patladığı spekülasyonları vardı.

Zaten çok fazla rekabet var ve Bitcoin, marka tanınırlığı ve risk sermayesi parası nedeniyle ortaya çıkan diğer yüzlerce dijital para biriminde büyük bir liderliğe sahip olsa da  , daha iyi bir sanal madeni para biçiminde teknolojik bir atılım her zaman olur. Bir tehdit.

$52,500

2021 yılının Şubat ayında, Bitcoin’in fiyatı 52.500 dolar seviyesinde rekor seviyeye ulaştı.

Cryptocurrency Topluluğundaki Bölmeler

Bitcoin’in piyasaya sürülmesinden bu yana geçen yıllarda, madenciler ve geliştiricilerden oluşan gruplar arasındaki anlaşmazlıkların kripto para birimi topluluğunun büyük ölçekli bölünmelerine yol açtığı çok sayıda örnek oldu. Bu durumların bazılarında, Bitcoin kullanıcıları ve madencilerinden oluşan gruplar, bitcoin ağının kendi protokolünü değiştirdi.

Bu işlem “çatallanma” olarak bilinir ve genellikle yeni bir adla yeni bir bitcoin türü yaratılmasıyla sonuçlanır. Bu bölünme, yeni bir madeni paranın işlem geçmişini kesin bir bölünme noktasına kadar bitcoin ile paylaştığı ve bu noktada yeni bir token oluşturulduğu bir “hard fork” olabilir. Sert çatalların bir sonucu olarak oluşturulan kripto para birimlerine örnekler arasında bitcoin cash (Ağustos 2017’de oluşturuldu), bitcoin gold (Ekim 2017’de oluşturuldu) ve bitcoin SV (Kasım 2017’de oluşturuldu) bulunur.

“Yumuşak çatal”, önceki sistem kuralları ile hala uyumlu olan bir protokol değişikliğidir. Örneğin, bitcoin yumuşak çatallar toplam blok boyutunu artırdı.