Bitcoin ve En Önemli 10 Kripto Para

bitcoin top10 kirpto para, bitcoin, ethereum

Bitcoin, merkezi olmayan eşler arası ağ üzerine inşa edilmiş bir kripto para, bir trend belirleyici, aynı zamanda kripto para birimleri için fiili standart haline geldi ve sürekli büyüyen bir takipçi ve yatırıcılarıyla yeni bir devir açtı.

PUSULA

Geniş tanımıyla bir kripto para birimi, token biçimini alan ve dağıtılmış ve merkezi olmayan bir dijital defterde bulunan para birimidir.

Bunun ötesinde, kripto para birimleri alanı, Bitcoin’in on yıldan uzun bir süre önce piyasaya sürülmesinden bu yana çarpıcı bir şekilde genişledi ve bir sonraki büyük dijital token yarın piyasaya sürülebilir.

Bitcoin, piyasa değeri, kullanıcı tabanı ve popülerlik açısından kripto para birimlerine liderlik etmeye devam ediyor.

Ethereum gibi diğer dijital para birimleri, geleneksel finansal ürünlere erişimi olmayanlar için merkezi olmayan finansal sistemler oluşturmak için kullanılıyor.Kripto Para Birimleri Nelerdir?

Bu Bitcoin alternatiflerinden bazılarına daha yakından bakmadan önce, geri adım atalım ve kripto para birimi ve altcoin gibi terimlerle ne demek istediğimizi kısaca inceleyelim. Geniş tanımıyla bir kripto para birimi, token  biçimini alan sanal veya dijital paradır. Bazı kripto para birimleri, kredi kartları veya diğer projelerle fiziksel dünyaya girerken, büyük çoğunluğu tamamen soyuttur.

Kripto para birimlerindeki “kripto“, dijital para birimlerinin oluşturulmasına ve işlenmesine ve merkezi olmayan sistemlerdeki işlemlerine izin veren karmaşık kriptografiyi ifade eder. Bu para birimlerinin bu önemli “kripto” özelliğinin yanı sıra, merkeziyetsizliğe yönelik ortak bir taahhüttür; kripto para birimleri tipik olarak, ihraç mekanizmaları (her zaman olmasa da “mining” adı verilen bir süreç yoluyla) ve diğer kontroller kuran ekipler tarafından kod olarak geliştirilir.

Kripto para birimleri, neredeyse her zaman hükümet manipülasyonu ve kontrolünden uzak olacak şekilde tasarlanmıştır, ancak daha popüler hale geldikçe, endüstrinin bu temel yönü ateş altında kalmıştır. Bitcoin’den sonra modellenen para birimleri topluca altcoin ve bazı durumlarda “shitcoin” olarak adlandırılır ve kendilerini genellikle Bitcoin’in değiştirilmiş veya geliştirilmiş sürümleri olarak sunmaya çalışırlar. Bu para birimlerinin bazıları, Bitcoin’in sahip olmadığı bazı etkileyici özelliklere sahip olsa da Bitcoin ağlarının sağladığı güvenlik düzeyiyle eşleşmenin büyük ölçüde bir altcoin tarafından görülmesi gerekiyor.

Aşağıda, Bitcoin dışındaki en önemli dijital para birimlerinden bazılarını inceleyeceğiz. İlk olarak, bir uyarı: Böyle bir listenin tamamen kapsamlı olması imkansızdır. Bunun bir nedeni, Ocak 2021 itibariyle 4000’den fazla kripto para biriminin var olmasıdır. Bu kriptoların birçoğunun takip veya ticaret hacmi çok az olsa da veya hiç olmasa da bazıları destekçilerden ve yatırımcılardan oluşan özel topluluklar arasında muazzam popülerliğe sahiptir.

Bunun ötesinde, kripto para birimleri alanı her zaman genişliyor ve bir sonraki büyük dijital jeton yarın piyasaya sürülebilir. Bitcoin, kripto para birimleri dünyasında yaygın olarak bir öncü olarak görülürken, analistler, BTC dışındaki tokenleri değerlendirmek için birçok yaklaşımı benimsiyor. Örneğin, analistlerin piyasa değeri açısından birbirlerine göre madeni paraların sıralamasına büyük önem atfetmeleri yaygındır. Bunu hesabımıza kattık, ancak listeye bir dijital jetonun dahil edilmesinin başka nedenleri de var.

1. Ethereum (ETH)

Listemizdeki ilk Bitcoin alternatifi Ethereum, Akıllı Sözleşmelerin(SmartChain) ve Merkezi Olmayan Uygulamaların (DApps) herhangi bir kesinti, dolandırıcılık, kontrol veya üçüncü bir tarafın müdahalesi olmadan oluşturulmasını ve çalıştırılmasını sağlayan merkezi olmayan bir yazılım platformudur. Ethereum’un arkasındaki amaç, milliyet, etnik köken veya inanç ne olursa olsun, dünyadaki herkesin ücretsiz erişebileceği merkezi olmayan bir finansal ürünler paketi oluşturmaktır. Devlet altyapısı ve eyalet kimliği olmayanlar banka hesaplarına, kredilere, sigortaya veya çeşitli diğer finansal ürünlere erişebildiğinden, bu özellik bazı ülkelerdekiler için sonuçları daha zorlayıcı hale getirir.

Ethereum’daki uygulamalar, platforma özgü kriptografik belirteci olan ether üzerinde çalıştırılır. Ether, Ethereum platformunda dolaşmak için bir araç gibidir ve çoğunlukla Ethereum içinde uygulamalar geliştirmek ve çalıştırmak isteyen geliştiriciler tarafından ya da şimdi, ether kullanarak diğer dijital para birimlerini satın almak isteyen yatırımcılar tarafından aranmaktadır. 2015 yılında piyasaya sürülen Ether, şu anda Bitcoin’den sonra en büyük ikinci dijital para birimidir, ancak önemli bir marj ile baskın kripto para biriminin gerisinde kalmaktadır. Ocak 2021 itibariyle, Ether’in piyasa değeri, Bitcoin’in büyüklüğünün kabaca%19’u.

2014 yılında Ethereum, ezici bir yanıt alan ether için bir ön satış başlattı; bu, ilk madeni para arzı (ICO) çağını başlatmaya yardımcı oldu. Ethereum’a göre, “hemen hemen her şeyi kodlamak, merkeziyetsizleştirmek, güvenceye almak ve ticaret yapmak” için kullanılabilir. 2016’da DAO’ya yapılan saldırının ardından Ethereum, Ethereum (ETH) ve Ethereum Classic (ETC) olarak ikiye ayrıldı. Ocak 2021 itibariyle, Ethereum (ETH) 138,3 milyar dolarlık bir piyasa değerine ve 1,218,59 dolarlık bir token başına değerine sahipti.

2021’de Ethereum, fikir birliği algoritmasını iş kanıtı’ndan risk kanıtı’na değiştirmeyi planlıyor. Bu hareket, Ethereum’un ağının kendisini çok daha az enerji ve iyileştirilmiş işlem hızı ile çalıştırmasına izin verecek. Teminat kanıtı, ağ katılımcılarının kendi eterlerini ağa “yatırmalarına” izin verir. Bu süreç, ağın güvenliğini sağlamaya ve gerçekleşen işlemleri işlemeye yardımcı olur. Bunu yapanlar faiz hesabına benzer şekilde ödüllendirilir. Bu, madencilerin işlemleri gerçekleştirmeleri için daha fazla Bitcoin ile ödüllendirildiği Bitcoin’in iş kanıtı mekanizmasına bir alternatiftir.2. Litecoin (LTC)

2011’de piyasaya sürülen Litecoin, Bitcoin’in izinden giden ilk kripto para birimleri arasındaydı ve genellikle “gümüş-LTC, altın- BTC” olarak anılıyordu. Bir MIT mezunu ve eski Google mühendisi olan Charlie Lee tarafından oluşturuldu. Litecoin, herhangi bir merkezi otorite tarafından kontrol edilmeyen açık kaynaklı bir küresel ödeme ağına dayanır ve tüketici sınıfı CPU’ların yardımıyla kodu çözülebilen bir iş kanıtı olarak “scrypt” kullanır. Litecoin birçok yönden Bitcoin’e benzese de daha hızlı bir blok oluşturma oranına sahiptir ve bu nedenle daha hızlı işlem onaylama süresi sunar. Geliştiriciler dışında, Litecoin’i kabul eden giderek artan sayıda tüccar var. Ocak 2021 itibarıyla Litecoin, 10,1 milyar dolarlık bir piyasa değerine ve 153.88 dolarlık bir token başına değerine sahipti ve bu da onu dünyanın altıncı en büyük kripto para birimi haline getirdi.

 

3. Cardano (ADA)

Cardano, mühendisler, matematikçiler ve kriptografi uzmanları tarafından araştırmaya dayalı bir yaklaşımla oluşturulan bir “Ouroboros kanıtı” kripto para birimidir. Proje, Ethereum’un ilk beş kurucu üyesinden biri olan Charles Hoskinson tarafından kuruldu. Ethereum’un gittiği yönle ilgili bazı anlaşmazlıklar yaşadıktan sonra ayrıldı ve daha sonra Cardano’nun oluşturulmasına yardım etti.

Cardano’nun arkasındaki ekip, kapsamlı deneyler ve hakemli araştırmalarla blok zincirini oluşturdu. Projenin arkasındaki araştırmacılar, çeşitli konularda blok zincir teknolojisi hakkında 90’ın üzerinde makale yazdı. Bu araştırma Cardano’nun bel kemiğidir.

Bu titiz süreç nedeniyle Cardano, diğer büyük kripto para birimlerinin yanı sıra, kanıtı emsalleri arasında öne çıkıyor gibi görünüyor. Cardano, blok zincirinin daha fazlasını yapabileceği söylendiği için “Ethereum katili” olarak da adlandırıldı. Bununla birlikte, Cardano hala erken aşamalarında. Ethereum’u kanıtı kanıtı fikir birliği modeline yenmiş olsa da, merkezi olmayan finansal uygulamalar açısından hala uzun bir yolu var.

Cardano, Ethereum’a benzer şekilde merkezi olmayan finansal ürünler oluşturarak dünyanın finansal işletim sistemi olmayı ve diğer şeylerin yanı sıra zincir birlikte çalışabilirlik, seçmen dolandırıcılığı ve yasal sözleşme takibi için çözümler sunmayı hedefliyor.

4. Polkadot (DOT)

Polkadot, diğer blok zincirleri arasında birlikte çalışabilirlik sağlamayı amaçlayan benzersiz bir hisse kanıtı kripto para birimidir. Protokolü, sistemlerin tek bir çatı altında birlikte çalışmasına izin vermek için izinli ve izinsiz blok zincirlerinin yanı sıra oracle’ları bağlamak için tasarlanmıştır.

Polkadot’un temel bileşeni, çeşitli ağların birlikte çalışmasına izin veren röle zinciridir. Ayrıca, belirli kullanım durumları için kendi yerel simgeleri ile “paraşütlere” veya paralel blok zincirlerine izin verir.

Bu sistemin Ethereum’dan farklı olduğu nokta, geliştiricilerin Polkadot’ta merkezi olmayan uygulamalar oluşturmak yerine Polkadot zincirinin sahip olduğu güvenliği kullanırken kendi blok zincirlerini oluşturabilmeleridir. Ethereum ile geliştiriciler yeni blok zincirleri oluşturabilirler, ancak yeni ve daha küçük projeleri saldırıya açık bırakabilecek kendi güvenlik önlemlerini oluşturmaları gerekir, çünkü bir blok zinciri ne kadar büyükse, o kadar fazla güvenliğe sahiptir. Polkadot’taki bu kavram, paylaşılan güvenlik olarak bilinir.

Polkadot, Ethereum projesinin temel kurucularının bir başka üyesi olan ve projenin geleceği hakkında farklı görüşlere sahip olan Gavin Wood tarafından yaratıldı.


5. Bitcoin Cash (BCH)

Bitcoin Cash (BCH), orijinal Bitcoin’in en eski ve en başarılı hard forklarından biri olduğu için altcoin tarihinde önemli bir yere sahiptir. Kripto para dünyasında, geliştiriciler ve madenciler arasındaki tartışmalar ve tartışmalar sonucunda bir çatallanma meydana gelir. Dijital para birimlerinin merkezi olmayan doğası nedeniyle, eldeki token veya madeni paranın temelini oluşturan kodda toptan değişiklikler genel fikir birliği nedeniyle yapılmalıdır; bu işlemin mekanizması belirli kripto para birimine göre değişir.

Farklı gruplar bir anlaşmaya varamadığında, bazen dijital para birimi bölünür, orijinal zincir orijinal koduna sadık kalır ve yeni zincir, kodundaki değişikliklerle birlikte bir önceki madalyonun yeni bir sürümü olarak hayata başlar.

BCH, bu bölünmelerden birinin sonucu olarak 2017 yılının Ağustos ayında hayatına başladı. BCH’nin yaratılmasına yol açan tartışma, ölçeklenebilirlik meselesiyle ilgiliydi; Bitcoin ağının blok boyutunda bir sınırı vardır: bir megabayt (MB). BCH, blok boyutunu bir MB’den sekiz MB’ye çıkarır; fikir, daha büyük blokların kendi içinde daha fazla işlem tutabileceği ve bu nedenle işlem hızının artacağı fikridir. Ayrıca, blok alanını etkileyen Ayrılmış Tanık protokolünün kaldırılması da dahil olmak üzere başka değişiklikler de yapar.

6. Stellar (XLM)

Stellar, finansal kurumları büyük işlemler amacıyla birbirine bağlayarak kurumsal çözümler sunmak için tasarlanmış açık bir blok zinciri ağıdır. Bankalar ve yatırım firmaları arasında, genellikle birkaç gün süren, birkaç aracı kurum arasındaki ve epeyce paraya mal olan devasa işlemler, artık aracılar olmadan neredeyse anında yapılabilir ve işlemi yapanlar için çok az maliyeti vardır.

Stellar kendisini kurumsal işlemler için kurumsal bir blok zinciri olarak konumlandırmış olsa da yine de herkes tarafından kullanılabilen açık bir blok zinciridir. Sistem, herhangi bir para birimi arasında sınır ötesi işlemlere izin verir. Stellar’ın yerel para birimi Lumens’dir (XLM). Ağ, kullanıcıların ağ üzerinde işlem yapabilmek için Lumens’e sahip olmasını gerektirir.

Stellar, Ripple Labs’ın kurucu üyesi ve Ripple protokolünün geliştiricisi Jed McCaleb tarafından kuruldu. Sonunda Ripple ile olan rolünü bıraktı ve Stellar Geliştirme Vakfı’nı kurmaya devam etti. Stellar Lumens 6,1 milyar dolarlık piyasa değerine sahip.

7. Chainlink

Chainlink, Ethereum’dakiler gibi akıllı sözleşmeler ile bunun dışındaki veriler arasındaki boşluğu dolduran merkezi olmayan bir oracle ağıdır. Blok zincirlerinin kendileri, dış uygulamalara güvenilir bir şekilde bağlanma yeteneğine sahip değildir. Chainlink’in merkezi olmayan oracle’ları, akıllı sözleşmelerin dış verilerle iletişim kurmasına izin verir, böylece sözleşmeler Ethereum’un kendisinin bağlanamadığı verilere dayalı olarak yürütülebilir.

Chainlink’in blogu, sistemi için bir dizi kullanım örneğini ayrıntılarıyla anlatıyor. Açıklanan birçok kullanım durumundan biri, belirli şehirlerde meydana gelen kirlilik veya yasadışı sifonlama için su kaynaklarını izlemek olacaktır. Kurumsal tüketimi, su tablolarını ve yerel su kütlelerinin seviyelerini izlemek için sensörler kurulabilir. Bir Chainlink oracle’ı bu verileri izleyebilir ve doğrudan akıllı bir sözleşmeye aktarabilir. Akıllı sözleşme, para cezalarını uygulamak, şehirlere sel uyarıları göndermek veya oracle’dan gelen verilerle bir şehrin suyunun çok fazlasını kullanan şirketlere fatura düzenlemek için ayarlanabilir.

Chainlink, Steve Ellis ile birlikte Sergey Nazarov tarafından geliştirildi.

8. Binance Coin (BNB)

Binance Coin, Binance Borsasında alım satımla ilgili ücretler için bir ödeme yöntemi olarak çalışan bir yardımcı kripto para birimidir. Tokenı takas için ödeme aracı olarak kullananlar indirimli işlem yapabilirler. Binance Coin’in blok zinciri aynı zamanda Binance’in merkezi olmayan borsasının üzerinde çalıştığı platformdur. Binance borsası Changpeng Zhao tarafından kuruldu ve borsa, ticaret hacimlerine göre dünyada en çok kullanılan borsalardan biridir.

Binance Coin, başlangıçta Ethereum blok zincirinde çalışan bir ERC-20 belirteciydi. Sonunda kendi ana ağını başlattı. Ağ, bir teminat kanıtı fikir birliği modeli kullanır.

9. Tether (USDT)

Tether, dalgalanmayı azaltmak için piyasa değerini bir para birimine veya başka bir harici referans noktasına sabitlemeyi amaçlayan bir grup sözde stabil coin, sabit para, kripto para birimlerinin ilk ve en popülerlerinden biriydi. Çoğu dijital para birimi, hatta Bitcoin gibi büyük olanlar bile, sık sık dramatik dalgalanma dönemleri yaşadığından, Tether ve diğer sabit paralar temkinli olabilecek kullanıcıları çekmek için fiyat dalgalanmalarını yumuşatmaya çalışır.

Tether’in fiyatı doğrudan ABD dolarının fiyatına bağlıdır. Sistem, kullanıcıların diğer kripto para birimlerinden ABD dolarına, gerçekte normal para birimine dönüştürmekten daha zamanında daha kolay bir şekilde transfer yapmasına olanak tanır.

2014 yılında piyasaya sürülen Tether, kendisini “fiat para birimlerinin dijital bir şekilde kullanılmasını kolaylaştırmak için tasarlanmış, blok zinciri etkinleştirilmiş bir platform” olarak tanımlıyor. Etkili bir şekilde, bu kripto para birimi, bireylerin geleneksel para birimlerinde işlem yapmak için bir blok zinciri ağı ve ilgili teknolojileri kullanmalarına izin verirken, genellikle dijital para birimleriyle ilişkili dalgalanma ve karmaşıklığı en aza indirir.

10. Monero (XMR)

Monero, güvenli, özel ve izlenemeyen bir para birimidir. Bu açık kaynaklı kripto para birimi Nisan 2014’te piyasaya sürüldü ve kısa süre sonra kriptografi topluluğu ve meraklıları arasında büyük ilgi gördü. Bu kripto para biriminin gelişimi tamamen bağış temelli ve topluluk odaklı. Monero, ademi merkeziyetçilik ve ölçeklenebilirliğe güçlü bir odaklanma ile piyasaya sürüldü ve “halka imzaları” adı verilen özel bir teknik kullanarak tam bir gizlilik sağlıyor.

Bu teknikle, en az bir gerçek katılımcı içeren bir grup kriptografik imza ortaya çıkar, ancak hepsi geçerli göründüğü için gerçek olan izole edilemez. Bunun gibi istisnai güvenlik mekanizmaları nedeniyle, Monero tatsız bir üne sahip bir şey geliştirdi- dünya çapındaki suç operasyonlarıyla bağlantılı. Bu, anonim olarak suç işlemlerini yapmak için birincil aday olsa da Monero’nun doğasında bulunan mahremiyet aynı zamanda dünyadaki baskıcı rejim muhaliflerine de yardımcı oluyor.