Bitcoin vs Bitcoin Cash: Farkları Nedir?

Bitcoin vs Bitcoin Cash
bitcoin vs bitcoin cash

Bitcoin ve Bitcoin Cash farkları nedir sizler için anlattık.

Başlangıcından bu yana, bitcoin’in etkili bir şekilde ölçeklendirme yeteneğiyle ilgili sorular oldu. Dijital para birimi bitcoin’i içeren işlemler, blok zinciri olarak bilinen dijital bir defterde işlenir, doğrulanır ve saklanır. Blockchain, devrim niteliğinde bir defter kayıt teknolojisidir. Bu, defterleri manipüle etmeyi çok daha zor hale getirir çünkü ortaya çıkanların gerçekliği, tek bir aktör tarafından değil, çoğunluk kuralı ile doğrulanır. Ek olarak, bu ağ merkezi değildir (DEFI); dünyanın her yerindeki bilgisayarlarda mevcuttur.

Bitcoin ağındaki blockchain teknolojisiyle ilgili sorun, özellikle kredi kartı işlemleriyle uğraşan bankalara kıyasla yavaş olmasıdır. Örneğin, popüler kredi kartı şirketi Visa, Inc. (V), günde yaklaşık 150 milyon işlem gerçekleştiriyor ve ortalama olarak saniyede yaklaşık 1.700 işlem gerçekleştiriyor. Şirketin kapasitesi, saniyede 65.000 işlem mesajı ile bunu gerçekten aşıyor.

Bitcoin ağı saniyede kaç işlem gerçekleştirebilir? Yedi. İşlemlerin işlenmesi birkaç dakika veya daha uzun sürebilir. Bitcoin kullanıcılarının ağı büyüdükçe, bekleme süreleri uzadı çünkü onları işleyen temel teknolojide bir değişiklik olmadan işlenecek daha fazla işlem var.

Bitcoin teknolojisi ile ilgili devam eden tartışmalar, işlem doğrulama sürecinin ölçeklendirilmesi ve hızının artırılmasıyla ilgili bu merkezi sorunla ilgiliydi. Geliştiriciler ve kripto para madencileri bu soruna iki ana çözüm buldular. Birincisi, her blokta doğrulanması gereken veri miktarını küçültmeyi, böylece daha hızlı ve daha ucuz işlemler oluşturmayı içerirken, ikincisi veri bloklarını büyütmeyi gerektirir, böylece bir seferde daha fazla bilgi işlenebilir. Bitcoin Cash (BCH) bu çözümlerden geliştirildi. Aşağıda, bitcoin ve BCH’nin birbirinden ne kadar farklı olduğuna daha yakından bakacağız.

PUSULA:

Bitcoin, bitcoin madenciliği ve gelişmekte olan topluluklar içindeki gruplar arasında bölünmelere neden olan bir sorun olan işlem işleme süresi ile sınırlıdır.

Bitcoin Cash, bitcoin kripto para biriminin geleceği ve etkili bir şekilde ölçeklendirme yeteneği hakkında endişe duyan Bitcoin madencileri ve geliştiricileri tarafından başlatıldı.

Bitcoin blokları 1 MB ile sınırlıyken, BCH blokları 32 MB’a kadar.

Bitcoin:

Temmuz 2017’de, madencilik havuzları ve Bitcoin hesaplama gücünün yaklaşık yüzde 80 ila yüzde 90’ını temsil eden şirketler, ayrılmış bir tanık veya Segwit3 olarak bilinen bir teknolojiyi dahil etmek için oy kullandı. Bu düzeltme, her blokta doğrulanması gereken veri miktarını azaltıyor imza verilerini her işlemde işlenmesi gereken veri bloğundan kaldırarak ve genişletilmiş bir bloğa ekleyerek. İmza verilerinin her blokta işlenen verilerin yüzde 65’ini oluşturduğu tahmin edilmektedir, bu nedenle bu önemsiz bir teknolojik değişim değildir.

Blokların boyutunu 1 MB’tan 2 MB’ye ikiye katlama konuşması 2017 ve 2018’de arttı ve Şubat 2019 itibarıyla Bitcoin’in ortalama blok boyutu önceki kayıtları aşarak 1.305 MB’a yükseldi. Bununla birlikte, Ocak 2020’ye kadar, blok boyutu ortalama olarak 1 MB’a düşmüştür. Daha büyük blok boyutu, Bitcoin’in ölçeklenebilirliğini iyileştirme açısından yardımcı olur. Eylül 2017’de, kripto para borsası BitMex tarafından yayınlanan araştırma, SegWit uygulamasının, teknolojinin sabit bir benimsenme oranının ortasında blok boyutunu artırmaya yardımcı olduğunu gösterdi. Hem Segwit’i uygulama hem de blok boyutunu iki katına çıkarma teklifleri Segwit2x olarak biliniyordu.

Bitcoin Cash:

Bitcoin Cash farklı bir hikâye. Bitcoin Cash, bitcoin madencileri ve geliştiricileri tarafından, kripto para biriminin geleceği ve etkili bir şekilde ölçeklendirme yeteneği ile eşit derecede ilgilenen kişiler tarafından başlatıldı. Bununla birlikte, bu bireylerin ayrılmış bir tanık teknolojisinin benimsenmesi konusunda çekinceleri vardı. SegWit2x’in temel ölçeklenebilirlik sorununu anlamlı bir şekilde ele almadığını ve kripto para biriminin arkasındaki blockchain teknolojisini ilk öneren anonim taraf olan Satoshi Nakamoto tarafından başlangıçta ana hatlarıyla açıklanan yol haritasını takip etmediğini hissettiler.

Dahası, SegWit2x’i ileriye doğru yol olarak tanıtma süreci şeffaf olmaktan başka bir şey değildi ve uygulamaya konulmasının para biriminin ademi merkeziyetçiliğini ve demokratikleşmesini baltaladığına dair endişeler vardı.

Ağustos 2017’de, bazı madenciler ve geliştiriciler hard fork olarak bilinen şeyi başlattı ve etkili bir şekilde yeni bir para birimi yarattı: BCH. BCH, Bitcoin’den çok önemli bir ayrım da dahil olmak üzere kendi blok zincirine ve özelliklerine sahiptir. BCH, onu destekleyen madencilerin sayısına bakılmaksızın, zincirin hayatta kalmasını ve işlem doğrulama hızını sağlamak için ayarlanabilir bir zorluk seviyesi ile doğrulama sürecini hızlandırmak için 8 MB’lık artırılmış bir blok boyutu uyguladı. 2018’de, BCH için maksimum blok boyutu 4 kat artırılarak 32MB’ye çıkarıldı, ancak Bitcoin cash üzerindeki gerçek blok boyutları, 32MB sınırının yalnızca küçük bir kısmı kaldı.

Bitcoin Cash, bu nedenle işlemleri Bitcoin ağından daha hızlı işleyebilir, bu da bekleme sürelerinin daha kısa olduğu ve işlem ücretlerinin daha düşük olma eğiliminde olduğu anlamına gelir. Bitcoin Cash ağı, saniyede Bitcoin ağının yapabileceğinden çok daha fazla işlemi gerçekleştirebilir. Bununla birlikte, daha hızlı işlem doğrulama süresinin olumsuz yönleri de var. BCH ile ilişkili daha büyük blok boyutuyla ilgili olası bir sorun, güvenliğin Bitcoin ağına göre tehlikeye atılabilmesidir. Benzer şekilde, Bitcoin dünyadaki en popüler kripto para birimi ve aynı zamanda piyasa değerine göre en büyük kripto para birimi olmaya devam ediyor, bu nedenle BCH kullanıcıları likidite ve gerçek dünyadaki kullanılabilirliğin Bitcoin’den daha düşük olduğunu görebilir.

Ölçeklenebilirlik, işlem işleme ve bloklarla ilgili tartışma, Bitcoin Cash‘e yol açan çatalın ötesinde devam etti. Örneğin, Kasım 2018’de Bitcoin Cash ağı kendi hard fork’unu yaşadı ve bu da Bitcoin SV adı verilen başka bir Bitcoin türetilmesiyle sonuçlandı. Bitcoin SV, Satoshi Nakamoto’nun Bitcoin teknik incelemesinde tarif ettiği orijinal Bitcoin vizyonuna sadık kalmak ve aynı zamanda ölçeklenebilirliği ve daha hızlı işlem hızlarını kolaylaştırmak için değişiklikler yapmak amacıyla oluşturuldu.