Bitcoin vs. Litecoin: Farkları Nedir?

Litecoinbtc kirpto para, bitcoin, ethereum

Bitcoin vs. Litecoin: Farkları Nedir? İkisini birbirinden farklı yapan ne?

Genel Bakış

Geçtiğimiz birkaç yıl içinde, kripto para birimlerine olan kamu ilgisi dramatik bir şekilde dalgalandı. Ancak 2020’lerin gelişiyle birlikte, kriptolara yatırımcı ilgisi arttı. Bu ilginin ana odağı, uzun zamandır kripto para biriminde baskın isim olan Bitcoin’di- İlk dijital para olduğu için şaşırtıcı değil.

Ancak 2009’da Bitcoin’in kuruluşundan bu yana, yüzlerce başka kripto para birimi piyasaya girdi. Kalabalık alan göz önüne alındığında dijital paraların öne çıkması giderek zorlaşsa da Litecoin (LTC), Bitcoin olmayan bir kripto para birimidir. Rekabete karşı koymayı başardı. LTC şu anda piyasa değerine göre 6. en büyük dijital para birimi olarak Bitcoin’in arkasında yer alıyor.

PUSULA

Hem Bitcoin hem de Litecoin kripto para birimleridir. 2009 yılında ortaya çıkan Bitcoin baskın markadır; İki yıl sonra kurulan Litecoin, önde gelen rakiplerinden biridir.

Mart 2021 itibariyle, Bitcoin’in piyasa değeri 1 trilyon dolarken, Litecoin’in değeri sadece 13,7 milyar dolar.

Litecoin, Bitcoin’den daha fazla sayıda coin üretebilir ve işlem hızı daha hızlıdır, ancak bu faktörler büyük ölçüde yatırımcı için psikolojik nimetlerdir ve para biriminin değerini veya kullanılabilirliğini etkilemez.

Bitcoin ve Litecoin, temelde farklı kriptografik algoritmalar kullanır: Bitcoin, uzun süredir devam eden SHA-256 algoritmasını kullanır ve Litecoin, Scrypt adı verilen daha yeni bir algoritma kullanır.


Bitcoin ve Litecoin Arasındaki Benzerlikler

Yüzeyde, Bitcoin ve Litecoin’in birçok ortak noktası var. En temel düzeyde, ikisi de merkezi olmayan kripto para birimleridir. ABD doları veya Japon yeni gibi itibari para birimleri değer, dolaşım kontrolü ve meşruiyet için merkez bankalarının desteğine güvenirken, kripto para birimleri merkezi bir otoriteye tabi değildir: Yalnızca ağın kendi kriptografik bütünlüğüne güvenirler.

Litecoin, popüler bir Bitcoin forumunda yayınlanan bir mesajla “Bitcoin’in lite versiyonunun” ilk çıkışını duyuran eski Google mühendisi Charlie Lee tarafından 2011 yılında piyasaya sürüldü. Kuruluşundan bu yana Litecoin, Bitcoin’e tepki olarak yaratılmış olarak görüldü. Nitekim, Litecoin’in kendi geliştiricileri uzun zamandır niyetlerinin Bitcoin’in “altını” için “gümüşü” yaratmak olduğunu belirtmişlerdir.

Bu nedenle Litecoin, Lee ve diğer geliştiricilerin önceki kripto para birimi için iyi çalıştığını düşündüğü Bitcoin’in birçok özelliğini benimser ve geliştirme ekibinin iyileştirilebileceğini düşündüğü diğer bazı yönleri değiştirir.

İşin kanıtı

Bitcoin ve Litecoin arasındaki önemli bir benzerlik, her ikisinin de iş ekosistemlerinin doğrulamalı olmalarıdır. Bu, her iki kripto para biriminin çıkarıldığı, yani üretildiği, doğrulandığı ve daha sonra bir kamu muhasebesine veya blok zincirine eklendiği temel süreç temelde benzerdir (aşağıda göreceğimiz gibi tam olarak aynı olmasa da).

Depolama ve İşlemler

Bir yatırımcı için Bitcoin ve Litecoin ile işlem yapmanın temel unsurlarının çoğu da çok benzer. Bu kripto para birimlerinin her ikisi de borsa yoluyla satın alınabilir veya bir mining kullanılarak çıkarılabilir. İşlemler arasında güvenli bir şekilde saklanmak için her ikisi de dijital veya soğuk depolama “cüzdanına” ihtiyaç duyar.

Ayrıca, her iki kripto para biriminin fiyatlarının, yatırımcı ilgisinden hükümet düzenlemelerine kadar değişen faktörlere bağlı olarak zaman içinde dramatik dalgalanmalara maruz kaldığı doğrulanmıştır.Bitcoin ve Litecoin Arasındaki Farklar

Piyasa Kapitalizasyonu

Bitcoin ve Litecoin’in önemli ölçüde farklılık gösterdiği bir alan, piyasa değeri, tüm olağanüstü coin’lerin toplam dolar piyasa değeridir.

Mart 2021 itibarıyla, dolaşımdaki tüm bitcoinlerin toplam değeri yaklaşık 1 trilyon $ olup, piyasa değerini Litecoin’den 70 kat daha büyük hale getirmiştir ve bu da toplam değeri 13,7 milyar $ ‘dır.

2 Bitcoin’in piyasa değeri size yüksek mi geliyor? veya düşük, büyük ölçüde tarihsel bir perspektife bağlıdır. Temmuz 2010’da Bitcoin’in piyasa kapitalizasyonunun ancak 42.000 $ olduğunu düşündüğümüzde, şu anki rakamı şaşırtıcı görünüyor.

Dağıtım

Bitcoin ve Litecoin arasındaki temel farklardan bir diğeri, her bir kripto para biriminin üretebileceği toplam coin sayısıyla ilgilidir. Litecoin’in kendisini farklı kıldığı yer burasıdır. Bitcoin ağı hiçbir zaman 21 milyon tokene aşamaz, oysa Litecoin 84 milyon tokena kadar barındırabilir.

Teoride, bu Litecoin için önemli bir avantaj gibi görünse de, gerçek dünyadaki etkileri sonuçta ihmal edilebilir olabilir. Bunun nedeni hem Bitcoin hem de Litecoin’in neredeyse sonsuz küçük miktarlara bölünebilmesidir. Aslında, aktarılabilir minimum Bitcoin miktarı, halk arasında bir “satoshi” olarak bilinen bir bitcoin’in (0.00000001 bitcoin) yüz milyonda biridir.

Bu nedenle, her iki para biriminin kullanıcıları, bölünmemiş tek bir Bitcoin veya Litecoin’in genel fiyatı ne kadar yüksek olursa olsun, düşük fiyatlı mal veya hizmetleri satın almakta zorluk çekmemelidir.

Kasım 2013’te IBM yöneticisi Richard Brown, bazı kullanıcıların bir birimin kesirleri yerine tam birimler halinde işlem yapmayı tercih edebileceği ihtimalini dile getirdi, bu Litecoin için potansiyel bir avantaj. Bununla birlikte, bunun doğru olduğunu varsayarsak bile, sorun basit yazılım değişiklikleriyle çözülebilir. Bitcoin işlemlerinin yapıldığı dijital cüzdanlarda tanıtıldı.

Tristan Winters’ın bir Bitcoin Magazine makalesi olan “The Psychology of Decimals” da belirttiği gibi, Coinbase ve Trezor gibi popüler Bitcoin cüzdanları, Bitcoin değerini ABD doları gibi resmi (veya fiat) para birimleri cinsinden görüntüleme seçeneğini zaten sunuyor. Bu, kesirlerle uğraşmaya yönelik psikolojik tiksintinin önlenmesine yardımcı olabilir.

İşlem Hızı

Teknik olarak işlemler hem Bitcoin hem de Litecoin ağlarında anında gerçekleşse de bu işlemlerin diğer ağ katılımcıları tarafından onaylanması için zaman gereklidir. Litecoin, işlem hızına öncelik vermek amacıyla kuruldu ve popülaritesi arttıkça avantajını kanıtladı.

Blockchain.com’dan alınan verilere göre, Bitcoin ağının ortalama işlem onay süresi (bir bloğun doğrulanması ve blok zincirine eklenmesi için geçen süre) şu anda işlem başına dokuz dakikanın biraz altında, ancak bu, trafik yüksek olduğunda büyük ölçüde değişebilir. Litecoin için eşdeğer rakam kabaca 2,5 dakikadır.

Prensip olarak, onay süresindeki bu fark Litecoin’i traderlar  için daha çekici hale getirebilir. Örneğin, Bitcoin karşılığında bir ürün satan bir traderin, sanki aynı ürün Litecoin karşılığında satılmış gibi ödemeyi onaylamak için yaklaşık dört kat daha beklemesi gerekecektir. Öte yandan, tüccarlar herhangi bir onay beklemeden her zaman işlemleri kabul etmeyi seçebilirler. Bu tür sıfır onaylı işlemlerin güvenliği bazı tartışmaların konusudur.

Algoritmalar

Bitcoin ve Litecoin arasındaki en temel teknik fark, kullandıkları farklı kriptografik algoritmalardır. Bitcoin, uzun süredir devam eden SHA-256 algoritmasını kullanırken, Litecoin, Scrypt olarak bilinen nispeten yeni bir algoritmadan yararlanır.

Bu farklı algoritmaların temel pratik önemi, yeni madeni paraların madenciliği sürecindeki etkisidir. Hem Bitcoin hem de Litecoin’de, işlemlerin onaylanma süreci önemli bir hesaplama gücü gerektirir. Madenciler olarak bilinen para birimi ağının bazı üyeleri, bilgi işlem kaynaklarını diğer kullanıcıların işlemlerini onaylamaya ayırır. Bunu yapmaları karşılığında, bu madenciler, çıkardıkları para biriminin birimlerini kazanarak ödüllendirilir.

SHA-256, genellikle Scrypt’ten daha karmaşık bir algoritma olarak kabul edilirken, aynı zamanda daha yüksek derecede paralel işlemeye izin verir. Sonuç olarak, son yıllarda Bitcoin madencileri, mümkün olduğunca verimli bir şekilde Bitcoin madenciliği yapmak için giderek daha karmaşık yöntemler kullandılar. Bitcoin madenciliği için en yaygın yöntem, Uygulamaya Özel Entegre Devrelerin (ASIC’ler) kullanımından oluşur.

Bunlar, kendilerinden önce gelen basit CPU’lardan ve GPU’lardan farklı olarak, Bitcoin madenciliği için özel olarak tasarlanabilen donanım sistemleridir. Bunun pratik sonucu, Bitcoin madenciliğinin, söz konusu kişi bir madencilik havuzuna katılmadığı sürece günlük kullanıcı için giderek daha fazla erişilemez hale gelmesidir.

Scrypt, aksine, ASIC tabanlı madencilikte kullanılan özel donanım çözümlerine daha az duyarlı olacak şekilde tasarlandı. Bu, birçok yorumcunun, Litecoin gibi Scrypt tabanlı kripto para birimlerini, ağa madenciler olarak da katılmak isteyen kullanıcılar için daha erişilebilir olarak görmesine neden oldu. Bazı şirketler piyasaya Scrypt ASIC’leri getirmiş olsa da Litecoin’in daha kolay erişilebilir madencilik vizyonu hala bir gerçektir, çünkü Litecoin madenciliğinin büyük bir kısmı hala madencilerin CPU’ları veya GPU’ları aracılığıyla yapılmaktadır.

Litecoin ve Bitcoin SSS’leri

Litecoin Ne İçin Kullanılır?

Fiyatları ve piyasa değeri etrafındaki tüm çember göz önüne alındığında, Litecoin’in eski traderların soya fasulyesi şakasını açıklamak için esas olarak alınıp satılması için var olduğu görülüyor. Gerçekte ise Litecoin- tüm kripto para birimleri gibi- bir dijital para biçimidir. Bu nedenle, bireyler ve kurumlar tarafından bir şeyler satın almak ve hesaplar arasında para transferi yapmak için kullanılabilir.

Göreceli hızı ve ucuzluğu, onu daha küçük, günlük işlemler için ideal kılar. Katılımcılar, banka, kredi kartı şirketi veya ödeme işleme hizmeti gibi bir aracı kullanmadan doğrudan faaliyet gösterir.

Litecoin’i Bitcoin’e Dönüştürebilir misiniz?

Litecoin’leri Bitcoin’lere dönüştürebilirsiniz ve bunun tersi de doların pound’a veya Yen’in Euro’ya çevrilmesi gibi fiat para birimlerini takas etme yöntemine benzer şekilde. Her ikisi de önde gelen ve oldukça likit kripto para birimleri olduğundan, genellikle birini diğeriyle değiştirmede sorun yoktur.

Bunu yapmak için, bir kripto para birimi alım satım veya değişim platformu veya alım satım uygulamasında bir hesabınız olması gerekir. Dönüştürmede alacağınız miktar, elbette, her bir para biriminin itibari fiyatlarına bağlıdır.

Litecoin’i Bitcoin Adresine Gönderebilir miyim?

Kripto para birimi dönüşümünü anlamak önemlidir çünkü Litecoin’i bir Bitcoin adresine (aynı cüzdanda olsa bile) gönderemezsiniz ve bunun tersi de geçerlidir. Eğer yaparsan, para kaybedilecektir. Hesabınıza erişmenize izin veren anahtarlar için çekirdek yedekleriniz varsa kurtarma mümkün olabilir, ancak bu zordur.

Litecoin Bitcoin’i Geçebilir mi?

Litecoin’in bir numaralı kripto para birimi olarak Bitcoin’i geçip geçemeyeceği bir spekülasyon meselesidir. Bitcoin orijinal dijital para olmaya devam ediyor ve çoğu kişi için adı genel olarak kripto para birimiyle eş anlamlıdır- pratik olarak Selpak, peçete ilişkisinde olduğu gibi kalıplaşmış bir terim.

Başka bir kripto Bitcoin’i tahttan düşürürse, Ethereum (şu anki iki numara) veya diğer yüksek dereceli para birimlerinden biri daha olası adaylar olabilir. Yine de bazı analistler Litecoin’in temellerini beğeniyor. The Motley Fool için 2018 tarihli bir makalede, “Litecoin işlemleri Bitcoin’den daha hızlı işleyebilir ve daha hızlı blok süresi, Bitcoin’den daha fazla kapasiteyi idare edebileceğini gösteriyor” dedi. Bitcoin’i bir kenara bırakın ve dijital para birimi kullanıcıları için değişim aracı haline gelin.”

Bitcoin ve Litecoin, nispeten konuşursak, bugün kripto para birimi alanının altın ve gümüşü olabilirken, tarih, bu hızlı hareket eden ve hala gelişmekte olan sektördeki statükonun birkaç ay içinde bile değişebileceğini göstermiştir. Aşina olduğumuz kripto para birimlerinin önümüzdeki aylarda ve yıllarda itibarını koruyup korumayacağı henüz belli değil.