Bitcoin vs Ripple: Farkları Nedir?

kirpto para, bitcoin, ethereum

Dışarıdan bakıldığında, kripto para birimi yatırım evreni Bitcoin ile sınırlı görünüyor. En tanınmış kripto para birimi olan Bitcoin, piyasa değeri ve yatırımcılar arasında genel çekişte liderdir.

Ancak portföylerini çeşitlendirmek ve dijital para birimleri kavramına farklı bir bakış açısı sunan tokenlar ile yatırım yapmak isteyenler için başka seçenekler de var. Ripple XRP bunlardan biridir. Mart 2021’de kripto para birimi, toplam piyasa değeri açısından Bitcoin, Ether ve Binance coin’in ardından dördüncü sırada yer aldı.

XRP’yi Bitcoin’den ve diğer en iyi dijital belirteçlerden ayıran şeyin ne olduğuna daha yakından bakalım.

PUSULA

  • Ripple, kripto para birimi XRP.
  • Bitcoin işlem onayları, yüksek işlem maliyetleriyle dakikalar alabilirken, XRP işlemleri çok az maliyetle saniyeler içinde onaylanır.
  • XRP, esas olarak dijital ödeme ağı ve protokolü ile bilinen bir teknolojidir.
  • Birçok büyük banka XRP ödeme sistemini kullanıyor.

Ripple Nedir?

XRP ile ilgili herhangi bir tartışma, Ripple’a kısa bir giriş içermelidir. Haber raporlarında, XRP ve Ripple genellikle birbirinin yerine kullanılır. Her ikisi de aslında farklı.

Ripple, XRP kripto para biriminin arkasındaki şirketin ve ağın adıdır. Şirket, sosyal medyayı kullanan eşler arası bir güven ağı olarak kuruldu. Bir ağ içindeki kullanıcılar bankaları atlayabilir ve birbirleriyle kredi verebilir ve kredi hatları açabilir. Ancak ağ havalanamadı.

2012’de, Bitcoin’in kripto para çağını başlatmasından üç yıl sonra, Ripple izleri değiştirdi ve büyük işletmelerin ve finansal hizmet firmalarının işlemlere karşı taraf olarak hareket ettiği para transferleri için bir OpenCoin ağı haline geldi. XRP, aynı yıl piyasaya sürüldü ve onu kodlayan kurucular, ilk toplam 80 milyar XRP hediye etti. XRP’nin amacı, iki para birimi veya ağ arasında bir ara değişim mekanizması olarak hizmet etmekti. OpenCoin, Eylül 2013’te Ripple Labs oldu.

Ripple, web sitesinde kendisini küresel bir ödeme ağı olarak tanımlıyor ve müşterileri arasında büyük bankaları ve finansal hizmetleri sayıyor. XRP, ürünlerinde farklı para birimleri arasında hızlı dönüşümü kolaylaştırmak için kullanılmaktadır.

Bitcoin ve XRP

Bitcoin, mallar ve hizmetler için ödemeleri kolaylaştırmak için kullanılan dijital bir para birimini destekleyen halka açık bir blok zinciri defterinde çalışır. Bitcoin ağı, doğrulanmış işlemlerin ve kayıt tutmanın halka açık bir defteri olan blockchain konseptine dayanmaktadır. Madenciler, işlemleri sürekli olarak doğrular ve bunları Bitcoin blok zincirine ekler. Zamanları ve defteri bu şekilde doğrulamak için gereken hesaplama gücü karşılığında madenciler, işlemleri başarıyla doğruladıktan sonra BTC ile ödüllendirilir.

XRP, Ripple Labs tarafından geliştirilen ürünler için yerel kripto para birimidir. Ürünleri, bir banka ve finansal aracılar ağı tarafından kullanılan uluslararası para ve menkul kıymet transferleri için bir hizmet olan SWIFT gibi daha çok çalışan ödeme mutabakatı, varlık değişimi ve havale sistemleri için kullanılır. XRP önceden kodlanmış ve Bitcoin’e kıyasla daha az karmaşık bir madencilik yöntemi kullanır.

Bitcoin ve XRP arasındaki temel farklar nelerdir?


Bitcoin ve XRP arasındaki temel farklar aşağıdaki gibidir:

Her ikisinin de işlemleri doğrulamak için farklı yöntemleri vardır
Ripple ağı, blockchain madenciliği konseptini kullanmak yerine, katılımcı düğümlerin bir işlemin gerçekliğini bir anket yaparak doğruladığı işlemleri doğrulamak için benzersiz bir dağıtılmış fikir birliği mekanizması kullanır. Bu, merkezi bir otorite olmadan neredeyse anında teyitlere olanak sağlar. Sonuç, XRP’nin merkezi olmayan kalması ve rakiplerinin çoğundan daha hızlı ve daha güvenilir olmasıdır. Aynı zamanda, XRP fikir birliği sisteminin, bir enerji cimrisi olarak kabul edilen Bitcoin’e kıyasla tolere edilebilir miktarda enerji tükettiği anlamına gelir.

 

XRP, Bitcoin’den daha ucuz ve daha hızlıdır

Kripto para biriminde kullanılan madenciliğin karmaşık ve yoğun yapısı nedeniyle, Bitcoin işlem onayları birkaç dakika sürebilir ve yüksek işlem maliyetleri ile ilişkilendirilir. XRP işlemleri saniyeler içinde onaylanır ve genellikle çok düşük maliyetlerle gerçekleşir.

Bitcoin işlem işlem ücretine benzer şekilde, XRP işlemleri ücretlendirilir. Ripple ağında her işlem yapıldığında, kullanıcıya (birey veya kuruluş) az miktarda XRP alınır

XRP’nin piyasada daha fazla coin’i var

Yaklaşık 1 milyar XRP, lansman sırasında önceden çıkarıldı ve ana yatırımcıları tarafından kademeli olarak piyasaya sürüldü. Buna karşılık, Bitcoin’in arzı 21 milyonla sınırlıdır, yani var olan yalnızca 21 milyon Bitcoin olacağı anlamına gelir. BTC’nin yapay kıtlığı, yatırımcıların bir değer deposu olarak potansiyeline ilgi duymasına yardımcı oldu.

XRP ve Bitcoin Farklı Dolaşım Mekanizmalarına Sahiptir

Bitcoin’ler serbest bırakılır ve madenciler onları buldukça ağa eklenir. Bir sürüm programına uymazlar ve tedarikleri çoğunlukla ağ hızlarına ve madeni paraları çıkarmak için kullanılan algoritmanın zorluğuna bağlıdır.

Akıllı bir sözleşme, XRP’nin serbest bırakılmasını kontrol eder. Ripple, yerleşik bir akıllı sözleşmeye göre her ay maksimum 1 milyar XRP tokenı yayınlamayı planladı; mevcut sirkülasyon 50 milyarın üzerinde.

Belirli bir ayda XRP’nin kullanılmayan herhangi bir kısmı emanet hesabına geri aktarılacaktır. Bu mekanizma, aşırı XRP kripto paraları nedeniyle kötüye kullanım olasılığının olmamasını sağlar ve tüm kripto paraların kullanılabilir hale gelmesi uzun yıllar alacaktır.

Bitcoin ve Ripple Örneği

Her ikisini de gerçek dünya karşılaştırmalarıyla anlamak için, aşağıda bazı analojiler bulunmaktadır.

Amerika’da yaşayan Peter, Walmart’ı ziyaret eder ve satın alımlarını ABD doları olarak öder. Ayrıca GBP veya JPY gibi ticaret ve yatırım amaçlı diğer para birimlerini satın almak için ABD dolarını kullanabilir ve bunları daha sonraki bir tarihte kar veya zarar için satabilir.

Bitcoin eşdeğer bir dijital para birimidir- örneğin, gerçek dünyadaki ABD dolarına bir alternatiftir. Peter bir satın alma yapabilir ve bunun için bitcoin olarak ödeme yapabilir ya da ticaret ve yatırım için bitcoin satın alabilir ve bunları daha sonraki bir tarihte satabilir kar veya zarar için, tıpkı GBP veya JPY gibi diğer herhangi bir itibari para biriminde işlem yapmak gibi.

Amerika’daki Peter İtalya’daki Paul’a 100 dolar göndermek isterse, bunu Amerikan bankasına işlemi gerçekleştirmesi için talimat vererek yapabilir. Gerekli masrafları aldıktan sonra, Peter’ın Amerikan bankası, Paul’un İtalyan banka hesabına eşdeğer Euro (veya USD) alacak olan bugünkü SWIFT sistemini kullanarak talimatlar yayınlayacak. Bu süreç, her iki uçta da yüksek ücretler içerebilir ve işlenmesi belirli sayıda gün sürer.

Bir para birimi olan XRP’ye de sahip olan ödeme ve ödeme sistemi Ripple’a girin.

Ripple’ın ödeme sistemi, Ripple ağındaki varlıkların transferi için XRP tokenlarınıa kullanır. Aynı 100 $, Peter tarafından anında Ripple ağı üzerinden Paul’un hesabına anında aktarılabilen eşdeğer XRP tokenlarına dönüştürülebilir.

İşlemin merkezi olmayan Ripple ağı tarafından uygun şekilde doğrulanması ve doğrulanması üzerine Paul, XRP tokenlerini alacak. Parayı USD’ye veya kendi seçtiği herhangi bir para birimine geri dönüştürme veya hatta XRP tokenleri olarak tutma seçeneğine sahip olacak. Doğrulama süreci, bitcoin ve geleneksel para transferi sistemlerinden daha hızlıdır.

Alt çizgi (The bottom line)

Ripple biraz daha karmaşık bir şekilde çalışırken, yukarıdaki örnek temel işleyişini açıklıyor. Ripple sistemi, daha düşük işlem süreleri ve daha düşük işlem ücretleri nedeniyle bitcoin ağından daha iyi puan alır. Öte yandan, BTC genel olarak XRP’den daha yaygın ve daha iyi biliniyor, bu da ona başka şekillerde avantaj sağlıyor.

Bitcoin, tek bir kişi, otorite veya hükümete ait olmayan gerçek bir kamu sistemi olmaya devam ediyor. Ripple ağı, merkezi olmamasına rağmen, aynı adı taşıyan özel bir şirkete aittir ve onun tarafından işletilmektedir. Her ikisinin de benzersiz kripto para birimi tokenlarına sahip olmasına rağmen, iki popüler block chain farklı kullanımlara hitap ediyor.