Çin Yasakları ve Kripto Para

CIN YASAKLARI VE KRIPTO PARA kirpto para, bitcoin, ethereum

Çin yönetimi Kripto para piayalarının sallamaya devam ediyor. Hong Kong’un Finansal Hizmetler ve Hazine Sekreteri Christopher Hui, kentin finansal hizmetler ve Hazine Bürosu’nun perakende kripto ticaretini yasaklama önerisini savundu.

Perşembe günü StartmeupHK sanal fintech Zirvesi’nde yapılan bir konuşmada Hui, teklifin hükümetin gelişmekte olan kripto pazarını düzgün bir şekilde yasallaştırma planına uygun olduğunu söyledi.

Fstb (FHHS) aylar süren istişarelerden sonra perakende kripto ticaretinin yasaklanması ve kripto para birimi değişimleri için sıkı bir düzenleyici rejimin kurulması çağrısında bulunan bir öneri yayınladı.

Şehrin yasama meclisinin önünde sunulacak olan teklifin bir parçası olarak, FHHS yaklaşık 1 milyon dolarlık kripto ticareti için minimum yatırım eşiğini savundu. Bu hükmün, hükümet tarafından kabul edilmesi durumunda Hong Kong nüfusunun yaklaşık %93’ünü şehrin kripto para birimi piyasasını hariç tutacağı bildiriliyor.

Bununla birlikte,

Hui,

“Uygun bir düzenleyici sistemin kalkınmayı kolaylaştırabileceği ve aynı zamanda yatırımcıları koruyabileceği ve uluslararası düzenleyici standartlara uyabileceği görüşündeyiz.”

Hong Kong Hazine şefine göre:

“Yatırımcıları korumak, piyasa manipülasyonunu yasaklamak ve kara para aklama ve terör finansmanına karşı korunmak için zorunlu şartlar getirerek, önerilen rejimin Hong Kong’daki sanal varlık endüstrisinin gelişimini daha da kolaylaştıracağına ve dünya standartlarında düzenleyici çerçevemizi kullanacağına inanıyoruz.”

Perakende kripto (küçük yatırımcılar) faaliyetlerini kapatmanın yanı sıra, Hong Kong’un kısıtlayıcı yasaları, hükümetin yabancı şirketlerin şehirde işletme lisansı almasına izin verme planına rağmen, borsaları şehir dışına zorlayabilir.

Gerçekten de, Aralık 2020’de, FHHS hala istişarelerinin ortasındayken, birkaç endüstri paydaşı planlanan kripto düzenlemelerini eleştirdi. O zamanlar eleştirmenler, bu kısıtlayıcı sanal para birimi yasalarının Hong Kong’un finansal inovasyon gündemine aykırı olacağını savundu.

Bununla birlikte merkezi olmayan finans sektörü (Defı), geçen haftaki piyasa satışları sırasında ilk gerçek zorluğuyla karşı karşıya kaldı ve bu da 1 trilyon doların küresel kripto para birimi piyasa değerinden silinmesine neden oldu.

Hızla azalan token fiyatlarına rağmen, yeni ortaya çıkan Defı sektörü, merkezi olmayan borsaların 19 Mayıs’ta işlem hacminde 11.7 milyar dolarlık bir rekor yaşadığı için kendi başına kaldı. Uniswap (UNI), 5.7 milyar dolarlık bir hacme sahipti ve ardından 24 saatlik işlem hacminde 2.8 milyar dolarlık SushiSwap (SUSHİ) izledi.

İncelenen raporlara göre, mavi-çip simgeleri de dahil olmak üzere, UNİ, SUŞİ Maker (MKR) Aave (AAVE) ve COMP olması büyük ölçüde yansıtılmış düşüş Eter (ETH) üzerine son iki haftadır, “gözüken nispeten yüksek beta ETH ancak aşan düşüşten ATH tarafından %15 düşüş yaşandı ETH’de”

Tvl’deki düşüşe rağmen yeni yatırımcılar artıyor

Fiyatlardaki geri çekilme, kullanıcıların likiditeyi ortadan kaldırması ve stablecoin ‘e (1 dolara endeksi sabit koinler) dönüşmesi ile birleştiğinde, akıllı sözleşmelerde kilitlenen toplam değerde %42’lik bir düşüşe yol açtı ve bu da eterin düşen fiyatını yakından izledi.

Eth/USD’ye karşı akıllı sözleşmelerde kilitlenen toplam değer.

TVL, yatırılan belirteçlerin temel değerine içsel olarak bağlıdır ve Eter’in Defı platformlarında kilitlenen ana belirteçlerden biri olduğu göz önüne alındığında, düşen TVL’NİN kullanıcıların fonları kaldırmasıyla daha az ilgisi vardır ve çoğunlukla fiyatlardaki geri çekilme ile ilgilidir.

Geçen haftaki düşüş boyunca, Akıllı sözleşmelerde kilitlenen Ethereum arzının yüzdesi %23’ün üzerinde kalırken, borsalardaki arz ” %11.13’ten %11.75’e yükseldi.”

Düşen fiyatlara rağmen, yeni kullanıcılar Defı ekosistemine girmeye devam ediyor ve en iyi dex’lerdeki toplam 30 günlük trader sayısı, geçen haftaki satışların ortasında ilk kez 1 milyon işaretini aştı.

Uniswap, 24 Nisan-23 Mayıs tarihleri arasında 815.000 yeni kullanıcıyla açık bir liderdir, 1inch (1İNCH) 78.200 kullanıcıyla ikinci sırada yer alırken, SUSHİ 10.900 kullanıcıyla üçüncü sırada yer aldı.

Satış sırasında Defı’de görülen gücün çoğu, sağlıklı stablecoin pazarına ve USD Coin (USDC), Tether (USDT) ve Daı (DAI) gibi büyük stablecoinlerin dolar peg’lerini “çoğu zaman 1.00 $ ‘da kalan hacim ağırlıklı ortalama fiyatlar (vwap) ile çöküşün çoğunluğu için” koruma kabiliyetine bağlanabilir.”

Daı’nin performansı, “Defı için özellikle olumlu” olarak görülüyordu, çünkü dolaşımdaki arz, teminat gerekliliklerine ve protokol stabilitesine yanıt olarak buna göre ayarlanabiliyordu. Raporda ayrıca, geri kazanılan teminatın ve DAI’NİN teminat sahipleri tarafından geri ödeme talep edildiği için tedarikten çıkarıldığı vurgulandı.

Posey: “Bu davranış, teminatın sağlıklı kalmasına, tasfiyelerin sağlıklı bir seviyede kalmasına ve dai’nin mandalını korumasına izin veriyor.”

Peg’sini korumak için mücadele eden bir stablecoin, LUNA’DAN teminatının değeri temin ettiği stablecoin’in altına düştüğü için 18 Mayıs’ta peg’sini kaybeden TerraUSD (UST) idi. Bu, Protokolün yerel borç verme platformunda ortalamadan daha fazla tasfiye sayısına neden olan” borç verme piyasası (ANC) sağlıksız davranışa yol açtı.

Genel olarak, stablecoinler amaçlanan işlevlerini yerine getirdiler ve ekosistem boyunca sabit tutuldu ve on-chain stablecoin transfer hacmi, satışın yüksekliği sırasında 52 milyar dolarlık bir rekora ulaştı.