ABD – Kripto Para Birimleri Hakkında Düzenleme

kripto para regülasyon

Washington Post Salı günü yaptığı açıklamada, Biden yönetimi, milletvekilleri ve merkez bankacılarının kripto para pazarındaki son oynaklığın ortasında, özellikle ciddi manipülasyonların olduğu, çok sayıda toplantı yaptığını bildirdi.

Beyaz Saray yetkilileri, Hazine Bakanlığı tarafından bu ayın başlarında kripto para birimlerinin yarattığı riskler hakkında bilgilendirildi, yayın konuyla aşina olan iki kişiyi gösterdi. Para birimi denetçisi Ofisi (OCC) ve Tüketici mali koruma Bürosu (CFPB) dahil olmak üzere Federal düzenleyiciler de dahil edildi.

Biden yönetiminin yetkilileri, kripto para birimlerinin yasadışı veya terör faaliyetlerini finanse etmek için kullanılıp kullanılamayacağı gibi, kripto para birimi piyasasıyla ilgili gözetimdeki potansiyel “boşlukları” inceliyorlar: (AML)

Ayrıca, kripto para birimi satın alan ortalama perakende yatırımcılar için bazı korumaların gerekli olup olmadığını da tartıştılar.

Hazine Bakanlığı geçtiğimiz günlerde, işletmelerin vergi kaçakçılığını engellemek için daha geniş bir çabanın bir parçası olarak iç gelir Servisi’ne (IRS) 10 bin dolardan fazla kripto işlemlerini rapor etmelerini istemek de dahil olmak üzere Biden’in vergi teklifini açıkladı.

Federal düzenleyiciler şu anda kripto pazarındaki oynaklığı daha geniş finansal piyasa istikrarı için bir tehdit olarak görmüyor, ancak risklerin izlenmeye değer olduğuna inanıyor.

Yönetim yetkilileri, kripto gözetiminin artırılıp artırılamayacağını tartışırken, yatırımcıların “kalplerinin içeriğine dogecoin” yapmasına izin verirken, bir kişi açıklanan konuyla ilgili bilgi verdi:

Protokolde her türlü riskin ve dikkat edilmesi gereken şeylerin olduğunun farkındalar, ancak yine de büyük ölçüde “bekle ve gör” duruşundalar.

Bu arada, Merkez Bankası yetkilileri ve kongre milletvekilleri, kripto pazarını önemli ölçüde değiştirebilecek politikalar hakkında daha sık konuştular. Beyaz Saray’dan Senatoya gönderilmiş, federal komisyon genel çalışmalar ve Kripto paralar için kuralları netleştirmek üzerine konuştular. Bitcoin için çarşamba günü yapılan açıklamada, federal komisyon bu hedefe ulaşmak için birlikte çalıştıklarını bildirdi. Randal Quarles’e göre, bu konu “yüksek önceliğe sahip.”

Son piyasa istikrarsızlığı, bitcoin madenciliğinin çevresel etkisi de dahil olmak üzere kripto para birimi ile ilgili mevcut endişeleri daha da kötüleştirdi. Hükümet yetkilileri ayrıca kripto para biriminin suçluların tespit edilmeden para transferini kolaylaştırdığını düşünüyor.

Obama yönetiminde kıdemli bir ekonomist olan Jason Furman, haber bülteninde şöyle dedi:

“Keşke bunu on yıl önce 2 trilyon dolarlık bir canavara dönüşmeden önce boğmuş olsaydık. Dijital para birimlerinin birçok eksileri ve artıları vardır — çevre, suç, volatilite, habersiz yatırımcıların yatırımları… Eğer bir işe yararsa, tartışabiliriz. Ama kullanmak zorunda değiller.”

Bu arada, ABD Menkul Kıymetler ve borsa Komisyonu’nun (SEC) yeni başkanı, daha fazla yatırımcıyı korumaya ihtiyaç duyulduğunu ve kripto para borsalarının daha fazla düzenlemeye ihtiyaç duyduğunu söyledi. Geçen hafta Kongre’den bu konuyu tartışmak istediğini açıkladı. Bununla birlikte, Kongre üyesi Jim Himes, Kongre’nin kripto para birimi üzerinde harekete geçmeye hazır olmadığını ve onun görüşüne göre, yakın zamanda Kongre tarafından hiçbir kripto kaydının geçmeyeceğini söyledi.

ABD Hazinesi’nin Piyasalar Odası’nın eski Müdürü ve şimdi Piyasalar Politika Ortakları’nın müdürü olan John Fagan, Biden yönetiminin kara para aklama, vergi kaçakçılığı ve yatırımcı korumasının neden olduğu sorunlara odaklanarak kripto para sorunlarına bakacağını söyledi. Hazinenin ilk iki konuya odaklanmasını ve SEC’İN ikincisine odaklanmasını bekliyor.