Binance Nedir?

binance
binance tr

Binance Coin (BNB) nedir?

Binance Coin (BNB), Binance kripto para borsasında işlem yapmak ve ücret ödemek için kullanılabilen bir kripto para birimidir. Binance Borsası, Ocak 2018 itibarıyla dünyanın en büyük kripto para borsasıdır ve saniyede 1,4 milyondan fazla işlemi kolaylaştırır.

Binance Coin kullanıcıları, bir teşvik olarak Binance Borsasında işlem ücretlerinde indirim alırlar. BNB ayrıca Bitcoin, Ethereum, Litecoin vb. gibi diğer kripto para birimleri ile takas edilebilir veya takas edilebilir. Binance Coin, Temmuz 2017’de oluşturuldu ve ilk olarak, Binance’in kendi blok zinciri Binance Chain’in yerel para birimi haline gelmeden önce ERC-20 belirteci ile ethereum blok zinciri üzerinde çalıştı.

Binance Coin Kullanımı

Gelişmekte olan diğer kripto para birimleri gibi Binance Coin, Binance borsasının ötesine geçen çeşitli kullanımlar sunar.

    Trading: Binance Coin, borsa tarafından belirlenen kısıtlamalara bağlı olarak çeşitli borsalarda diğer kripto para birimleri ile takas edilebilir.

    Binance Borsası’ndaki işlem ücretleri: BNB, Binance Borsası’ndaki işlemler için ödeme yapmak için kullanılabilir ve kullanıcılar da bunu yaptıkları için bir indirim alırlar.

    Kredi kartı ödemeleri: BNB, kredi kartı faturaları için ödeme şekli olabilir.

    Ödeme işleme: Satıcılar, BNB’yi müşteriler için bir ödeme aracı olarak sunarak ödeme yöntemlerinde daha fazla esneklik sunabilir.

    Rezervasyon seyahat düzenlemeleri: BNB, belirli web sitelerinde otel ve uçuş rezervasyonu yapmak için kullanılabilir.

    Eğlence: Sanal hediyeler için ödeme yapmaktan piyango bileti satın almaya kadar, BNB eğlence alanında çeşitli amaçlara hizmet eder.

    Yatırım: Birkaç platform, yatırımcıların Binance Coin kullanarak hisse senetlerine, ETF’lere ve diğer varlıklara yatırım yapmasına izin verir.

    Krediler ve transferler: BNB, belirli platformlarda krediler için teminat olarak kullanılabilir. Ayrıca, kullanıcıların faturalarını bölmelerine ve Binance Coin aracılığıyla arkadaşlarına ve ailelerine ödeme yapmasına olanak tanıyan uygulamalar vardır.

Binance Coin: ICO

Binance Coin, Temmuz 2017’de bir ilk coin teklifi (ICO) ile piyasaya sürüldü. ICO’nun bir parçası olarak, BNB tokenleri, melek yatırımcılar ve Binance kurucu ekibi dahil olmak üzere çeşitli katılımcılar arasında dağıtıldı.

İşte BNB tokenlerinin başlangıçta nasıl dağıtıldığının kısa bir dökümü:

     Kurucu ekip: % 40 (80 milyon BNB)

     Melek yatırımcılar: % 10 (20 milyon BNB)

     Halka açık satış: % 50 (100 milyon BNB)

Halka açık 100 milyon BNB tokeninin tamamı ICO sırasında token başına 15 sentten satıldı. Bu nedenle Binance, bitcoin ve ethereum’da toplam 15 milyon ABD doları topladı.

Toplanan 15 milyon $ ‘ın%35’i Binance platformunu ve değişim sistemini yükseltmek için ayrıldı; % 50’si Binance markalaşması, pazarlaması ve yeni yenilikçilerin eğitimi için ayrıldı; geri kalan% 15 ise herhangi bir acil durumda veya benzeri görülmemiş durumlarda yedek olarak kullanılmıştır.

BNB Burning (BNB yakma)

Binance whitepaper’ında belirtildiği gibi Binance, her çeyrekte kârının%20’sini Binance Coin’leri geri satın almak ve yakmak için kullanıyor ve onları tamamen yok ediyor. Binance sürekli olarak üç aylık burn gerçekleştirdi.

Binance, geri satın alıp toplam arzın%50’si olan 100 milyon Binance coin’i imha edene kadar üç ayda bir yakmaya devam edecek. Uygulama, Binance Coin arzının sınırlı kalmasını sağlayarak kıt ve daha değerli hale getirir.

Binance TR

Binance Global’ın, Türkiye için oluşturduğu ve işleme açtığı platformdur. Canlı Türkçe destek ve hızlı çözümleriyle Türkiye’de yerel piyasaların da önüne geçti.

“Bunun dışında Türkiye’ye gerçekten yoğun yatırım yapmak istiyoruz. Ayrıca ekip üyelerimizi önümüzdeki 3 ila 6 ay içinde 10-20 kişi arasında bir yere çıkarmak istiyoruz. Ve kripto para birimi endüstrisinde bir iş arıyorsanız, lütfen bize Merhaba deyin.” Binance kurucusu

Binance Para yatırma

Binance kripto para borsaları arasında en güvenilir bulunan borsalardandır. Global sıralamada ilk 3’te yerini koruyan Binance borsasına para yatırmak ve çekmek oldukça kolaydır. Türkiye piyasasında ücretsiz ve komisyonsuz para yatırmak çekme işlemleri için genellikle Binance Tr kullanılıyor. Binance TR ye yatırılan komisyonsuz itibari para, global hesabınıza ücretsiz gönderim yapılabiliyor.

Geçtiğimiz günler de Türkiye de yürürlüğe giren yeni yönetmeliğe göre; elektronik kuruluşlarla kripto para platformlarına para yatırmak kısıtlandı. Bu yasak ininal, Papara ve benzeri uygulamalar üzerinden kripto para platformlarına para yatırmayı imkânsız hâle getirdi.

Dünyanın en büyük kripto para borsaslarından olan Binance hesabındaki kripto paraları aktarmak çok kolay bir yöntemi var. Türkiye de faaliyette olan Binance Tr borsasına, kendi bankanızdan havale/Eft yapabiliyor ardından Binance Tr hesabınızdan, Binance global hesabınıza ücretsiz gönderebiliyorsunuz. Bu şekilde ücretsiz hem herhangi engelle karşılaşmıyor hem de ücretsiz gönderim sağlamış oluyorsunuz.