Kripto Pusulası -1

blockchain kirpto para, bitcoin, ethereum

Kripto para güvenlik olarak yüksek düzeyde şifrelerle kodlanmış olarak kullanılan, dijital para birimlerinin genel adıdır. Dilimize İngilizceden olan “Crypto” gizli – “Currency” para birimi kelimelerinin birleşiminde oluşan “Cryptocurrency” kavramından gelmektedir.

Kripto para piyasasına yeni giren yatırımcıların blockchain ile alakalı sıklıkla duyacağı terimlerden bazıları derledik. özellikle teknoloji tarafında sıklıkla duyulacak terimler olduğunu belirtmekte fyada var. Kripto Pusula 2 pek yakında sizlerle.

Bitcoin

Bitcoin nedir?

Coinler en büyük olanı, 2008 yılında Satoshi Nakatomo ismiyle anılan gizemli biri ya da birileri tarafından yaratılan ilk kripto para.  

Altcoin

“Altcoin” hakkında birçok şey duyuyorsunuz, ancak Altcoine ne kadar? Altcoin nedir? Gibi sorulara yanıt bulamıyorsunuz. Bunun nedeni altcoin diye bir koinin olmamasıdır. Altcoin, “alternative” ve “coin” kelimelerinden türetilen ve bitcoine alternatif olan herhangi bir dijital para birimini olan karma kelimedir.

Bitcoin cash

Ağustos 2017’de, bitcoin ilk “forkunu” yaşadı (aşağıya bakın) bitcoin ve bitcoin cash olarak bölündü, artık tamamen ayrı iki para birimi.

Fork

Bir fork, blok zincirinin alternatif sürümlerini oluşturur ve ardından bölünmüş blok zinciri, ağın farklı bölümlerinde aynı anda çalışır. Blok zincirinin alternatif devam eden bir versiyonunun oluşturulması, genellikle kullanıcıların diğerlerinden farklı bir dizi işlem blokları çıkarmaya başlamasından dolayı oluşan yapı. Zincirin çatallanması, yol ayrımına girmesi. Bir “hard fork”, önceki geçersiz işlemleri geçerli kılar ve bunun tersi de geçerlidir; bir “yumuşak çatal” soft fork, önceden geçerli işlemleri geçersiz kılar, ancak tersini yapmaz.

Block ve Blockchain

Blok, kalıcı olarak kaydedilen işlem verilerinin bir paketidir. Tamamlandıktan sonra, önceki tüm veri bloklarının kalıcı bir veritabanı görevi gören bir blok zincirine girer. Daha sonra yeni bilgilerin depolanması için yeni bir blok oluşturulur. Her blok ayrıca benzersiz bir cevabı olan matematiksel bir bulmaca içerir ve yeni bloklar cevap olmadan blok zincirine gönderilemez. Bu cevap, kripto para birimi “madencilerinin” (aşağıya bakın- minig) aradığı şeydir.

Confirmation

Ortalama olarak, her 10 dakikada bir madencilik yoluyla blok zincirine yeni bir blok eklenir. Bu blok, onay olarak bilinen bir işlem olan tüm yeni işlemleri doğrular. Bazı satıcılar, işlemin ne kadar büyük olduğuna bağlı olarak farklı bloklardan birkaç onay isteyecektir.

Fiat parası

Fiat para birimi, Türk Lirası, ABD doları veya İngiliz sterlini gibi, değeri onu çıkaran hükümet tarafından desteklenen yasal para birimidir.

FUD (Korku, Belirsizlik ve Şüphe)

“Korku, belirsizlik ve şüphe” kelimelerin İngilizce kısaltmasıdır. Özellikle kripto para forumlarında, piyasalar da spekülatif davranışlarda negatif güçlük olarak kullanılan kelimedir.

Donanım cüzdanı / soğuk cüzdan

Kripto para biriminizi bilgisayarınızdan virüslere ve kötü yazılımlara karşı daha güvenli bir şekilde saklamak için tasarlanmış fiziksel bir cihaz, USB bellek gibi.

Yazılım Cüzdanı / software wallet

Cüzdan, bitcoinlerinizi veya diğer kripto para birimlerini “sakladığınız” yerdir- veya daha doğrusu, genel bitcoin adresinize erişmek ve işlemler için imzalamak için kullanılan özel anahtarları sakladığınız yerdir.

Alıcının genel anahtarı ve sizin özel anahtarınızın bir kombinasyonu, bir bitcoin işlemini mümkün kılan şeydir.

Bir yazılım cüzdanı bunları üçüncü taraf bir sunucuda depolar veya bunları bilgisayarınıza indirdiğiniz bir masaüstü cüzdanında saklamayı seçebilirsiniz. Alternatif, uzman bir donanım cüzdanıdır (yukarıya bakın).

Hashing

Bitcoin veya benzeri bir kripto para birimini, kriptografik hash fonksiyonlarını kullanarak içindeki matematiksel problemi çözmeye çalışarak kazandığınız süreç.

HODL

Başlangıçta bir kripto para forumunda birisi HOLD yerine HODL yazarak bir yazım hatası olarak meydana geldi.  “Yaşam İçin Bekleyin- Hold On for Dear Life” daha sonrasında olarak yorumlanan bu terim, yatırımın bir gün iyi olacağına inanan kripto para yatırımcılarının umut çığlığı haline geldi. Uzun vadeli yatırımcıların sıklıkla kullandığı terimdir.

ICO,

İngilizce “Initial Coin Offering – ön sunum, ilk halka arz” kelimelerinin kısaltmasıdır ve kripto halka tanıtımı anlamına gelmektedir. Projelere fon toplamak amacıyla, yeni üretilen bir coin ya da kripto varlığın, Bitcoin, Ethereum gibi popüler kripto paralar karşılığında satışa sunulması sürecini tanımlamaktadır

Mining

Son işlemleri bloklar halinde derlemeyi ve hashing yoluyla hesaplama açısından zor bir bulmacayı çözmeye çalışmayı içeren yeni bitcoin bulma süreci.

Node

Bitcoin ağına bağlı herhangi bir bilgisayara düğüm denir. Bu düğümler, tam blok zincirinin bir kopyasını alırken işlemleri doğrular(confirm) ve iletir.

Public key / private key

Bir kullanıcının kripto para birimlerini bir hesaba almasını sağlayan kriptografik bir kod. Genel anahtar, herkesin erişebileceği bir dizin aracılığıyla herkesin kullanımına sunulur ve özel anahtar, ilgili sahibine gizli kalır.

Anahtar çifti matematiksel olarak ilişkili olduğu için, bir genel anahtarla şifrelenen her şeyin şifresi yalnızca karşılık gelen özel anahtarla çözülebilir.

Sats – satoshi    

Bir bitcoin’in en küçük fraksiyonuna “satoshi” veya “sats” denir. Bir bitcoin’in yüz milyonda birini temsil eder ve adını Satoshi Nakamoto’dan alır.

Token

Bir ICO aracılığıyla yeni bir kripto para birimi oluşturulduğunda, fon verenlere likit nakit veya likit kripto para karşılığında yeni para biriminin tokenlar verilir. Yeni para birimi hedefleri karşılandığında ve piyasaya sürüldüğünde, bu tokenler asıl para birimi haline gelir.

Balinalar

Adından da anlaşılacağı gibi balinalar, kripto para havuzundaki en büyük yüzücülerdir. Kripto para tüccarları ve spekülatörler, bu terimi büyük miktarlarda bitcoin tutan oyuncuları tanımlamak için kullanır.

Bu nedenle, Satoshi Nakamoto’nun en büyük balina olması şaşırtıcı değil. Bu balinalar, satın alırken veya satarken piyasaları önemli ölçüde etkileme yeteneğine sahiptir, bu nedenle diğer tüccarlar hareketlerinin sinyallerini izler.