Uniswap (UNI) Nedir?

uniswapcoinuni kirpto para, bitcoin, ethereum

Uniswap (Uni), merkezi olmayan finans (DeFi) tokenlarının otomatik ticaretini kolaylaştırmadaki rolü ile bilinen popüler bir merkezi olmayan değişim protokolüdür.

Uniswap, Kasım 2018’de piyasaya sürülen otomatik bir piyasa yapıcı (AMM) örneğidir, ancak DeFi protokolünün popülaritesi ve buna bağlı token işlemlerinin büyümesi nedeniyle bu yıl büyük ilgi gördü.

Geleneksel borsalardaki örneklerle karşılaştırıldığında Uniswap, token işlemlerinin verimliliğini artırmayı ve işlemlerin otomatik olarak yürütülmesini ve token sahibi olan herkes için tamamen açık bir platform sağlamayı amaçlamaktadır.

Uniswap, otomatik çözümlerde likidite sorunlarını çözerek verimliliği artırır ve erken, merkezi olmayan işlemlerde karşılaşılan sorunları önler.

Uniswap, Eylül 2020’de kendi tokene, UNI’yi geliştirdiği gibi, bu tokenlar protokolün eski kullanıcılarına verme yönünde de bir adım attı. Bu hareket, kullanıcılara yalnızca kâr potansiyeli sağlamakla kalmaz, aynı zamanda kullanıcıların anlaşmanın geleceğini şekillendirmesine ve merkezi olmayan varlıkları çekmesine olanak tanır.

Uniswap’in kurucusu kimdir?

Uniswap, AMM’yi Ethereum’da geniş bir kitleye tanıtmak için başlatıldı. Ethereum geliştiricisi Hayden Adams, platforma hayat verdi.

Adams, sonunda Uniswap’i tamamlarken çeşitli projeler üzerinde çalışmaya devam etti. Ethereum ağının geliştiricisi Vitalik Buterin, projeyi doğrudan kendisine bildirdi. Aslında Unipeg adlı protokolün adı Buterin’in kendisidir.

Adams ayrıca Uniswap platformu için ana ilham kaynağının Buterin’in kendi blog gönderilerinden birinden geldiğini belirtti. Ethereum ağına odaklanma fikrinin 2017’de bir arkadaşı onu protokolü incelemeye ve anlamaya ikna ettiğinde ortaya çıktığını vurguladı.

Uniswap neden farklı?

DeFi alanında likidite oluşturmak için Uniswap vardır, böylece işlemleri ve işlemlerin değerini artırır.

Bu protokol, aktif olarak kullanılan AMM çözümlerinden biridir ve bağımsız değişim için geliştirilen formül (X * Y = K) ile çalışır. Kurucu Hayden Adams, kendisini formülün Uniswap’teki tescilli uygulamasının mucidi olarak tanımlıyor.

Uniswap, merkezi olmayan bir borsadan daha fazlasıdır. Anlaşma, Uniswap ve EtherDelta gibi platformların karşılaştığı likidite sorunlarını çözmeye çalışıyor.

Pazar yapma sürecini otomatikleştirerek, riski sınırlandırarak ve tüm taraflar için maliyetleri düşürerek verimliliği artırır. Mekanizma aynı zamanda kullanıcının kimlik gereksinimlerini de ortadan kaldırır. Teknik olarak, herkes her bir token çifti için bir likidite havuzu oluşturabilir.

Uniswap’e göre, sloganı “ağın kendi kendini idame ettiren altyapısını güzelleştirmek ve aynı zamanda Uniswap’in yok edilemez ve otonom niteliklerini mükemmel bir şekilde korumaya devam etmek” sloganıdır.

Piyasada kaç tane Uniswap (UNI) coin var?

Uniswap’in yönetim jetonu UNI’nin toplam arzı 1 milyar birimdir. Bu tokenlar dört yıl boyunca mevcut olacak. Ardından, Uniswap çevrimiçi katılımı sürdürmek için%2’lik bir “sabit enflasyon oranı” sunacak.

Şu anda, UNI tokenlerinin dağılımı şu şekildedir: Uniswap topluluk üyeleri, başka bir deyişle, % 60, ekip üyeleri % 21.51, yatırımcılar % 17.8 ve danışmanlar% 0.69. Dört yıllık kalkınma planına göre son üç sınıfa tahsis edilecek.

Çoğu token katılımcılara dağıtılmaya hazır olsa da, 1 Eylül 2020’den önce Uniswap protokolünü kullanarak ticaret yapan kullanıcılar toplam arzın% 15’ine sahip olabilir. Bu, hiçbir zaman başarılı olmayan işlemler gerçekleştiren kullanıcıları içerir. Gereksinimleri karşılayan kullanıcılar 400 UNI’ye hak kazanır.

Uniswap ağı güvenli mi?

Uniswap, iş için merkezi olmayan bir protokoldür ve UNI, dahili olarak yönetilen bir tokendır. UNI bir ERC-20 tokenedır, yani Ethereum’un çalışması gerekir.

ERC-20, zaten Ethereum ağının gücünden gelen emniyet hususlarıyla beraber ancak tokenler için bir kurallar dizisi tanımlar. Örneğin sıkışıklık, işlemleri gerçekleştirmek için masrafı yükseltebilir, böylece bütün katılımcıları etkileyen gecikmelere ve anormal yükseklikte işlem ücretlerine yol açabilir.

Ayrıca (smart contract) akıllı sözleşmeler DeFi yatırımcılarının para kaybetmelerine yol açabilecek emniyet problemlerine sebep olabilir; hatta güz 2020 itibarıyla siber korsanlar, ömürlerinin henüz başlangıcında olan DeFilerden milyonlarca dolar çalmayı başardı.

Uniswap (UNI) Nereden Alınır?

Uniswap protokolünün tokeni UNI; kripto paralarla (stablecoin) ve itibari para birimleriyle alınabilir, değiş tokuş için kullanılabilir.

Bu platformlar içinde Binance, OKEx ve Coinbase Pro şeklinde adların yanı sıra tahmin edileceği suretiyle Uniswapın kendi protokolü de yer alıyor.